Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Võrokeste otsus määratleda ennast põlisrahvana takistab vasakliberaalidel oluliselt identiteetide hävitamist

25.04.2023
Vapper “Eesti ema” Rõuges. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Vasakliberaalsed maailmamuutjad üritavad juba pikka aega hävitada inimeste identiteete, et muuta nad juurtetuks halliks massiks, ning selle juures on ülimalt oluline, et üks rahvakild otsustas ennast oma maal maksma panna, pälvides seejuures juba kohalike globalistide viha.

Esimene Võrokeste kongress võttis laupäeval vastu deklaratsiooni võrokeste enesemääratlemisest põlisrahvana – võro keel on kirjas ka maailma keelte loendis, ent Eestis on seda seni käsitletud murdena.

Kongressil valiti 11 liikmeline Võrokeste kongressi vanemate kogu, kes kongresside vahelisel ajal tegeleb kongressil vastuvõetud eelnõude punktide elluviimisega. Vanemate kogu valis peavanemaks Kauksi Ülle.

„Olles Eesti Vabariigi kodanikud, kuulutame me selle deklaratsiooniga võrokeste kui põlisrahva jätkuvat ja järjepidevat enesemääratlemise õigust kooskõlas rahvusvahelise põlisrahvaste õigusega,“ seisis nüüdseks kinnitatud eelnõus.

Pärast kongressi moodustatakse töörühmad ja arendatakse koostööd teiste põlisrahvastega. Koostööga tehti algust kohe, sest võrokeste hulgas olid esindatud ka setod, samuti Läänemaa, Virumaa ja Saaremaa põlisrahvaste koostöökogude esindajad. Tihedam koostöö hakkab ka omavalitsuste, koolide, arendusasutuste, küladega kõigis eelnõudega määratud valdkondades. Koostöös ei piirduta aga ainult Eestiga, vaid soovitakse ühist asja ajada üle maailma põlisrahvaste esindustega.

Samuti kiitsid 22. aprillil Võru kultuurimajja Kannel kokku tulnud delegaadid heaks keele eelnõu, kus rõhutati oma keele kui identideedi olulist alustala. „Võrokeste kongress deklareerib, et võru keel on Vana-Võromaa põliskeel, võrokeste põline emakeel ja identiteedi peamine alus. Kongress rõhutab, et võru keel on põline piirkonnakeel, mis on võrokestele eesti keelega võrdselt tähtis. Võru keel ei ole eesti keele murre, murdekeel ega piirkondlik erikuju.“

Keskkonnahoiu eelnõus kinnitati, et „võrokese jaoks on oma maa kui jumalaist ja esivanemate käest saadud ja tööga hoitud looduse osa, mis tuleb puhtalt ja tervelt üle anda tulevastele põlvedele.“

Kongressil lisati olulise punktina, et võrokesed tunnistavad, et loodus ei ole ressursikogu, aga omaenda hinge ja väärtusega ning sellepärast ka õiguste kandja. Võrokesed kui põlisrahvas liitusid looduse õiguse tunnistamise liikumisega. (BNS)

Kahjuks pole vist enam kaugel aeg, mil kogu eesti rahval tuleb ennast põlisrahvana määratleda, sest Reformierakonna algatatud ning sotside ja E200 toetatud massimigratsioon koos venestamisega surub meid liivlaste Toonela teele.