Erakorralise siseauditi algatanud maaeluminister Mart Järvik: toiduohutuse tagamine on tähtsamaid ülesandeid

Maaeluminister Mart Järvik (keskel), veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda ja asekantsler Toomas Kevvai.

Mart Järvik kutsus tänaseks ministeeriumisse kokku meediaväljaannete esindajad, et informeerida avalikkust edasistest sammudest riigikontrolli poolt tehtud aruandest tulenevalt toiduohutuse vallas.

„Värske ministrina pole ma tulnud siia eitama ega olukorda õigustama, vastupidi, kirjutan alla käskkirjale erakorralise auditi väljakuulutamiseks, et selgitada välja toiduohutuse alased probleemide põhjused,“ ütles ta.

„Tuleb teha kindlaks nõrgad kohad süsteemis tervikuna ja ka üksikutes lülides, samuti süsteemi koostöös,“ lisas minister.

Auditisse on kaasatud kaks sõltumatut eksperti ning sellega plaanitakse lõpule jõuda 20. augustiks.

Ühtlasi lükkas Järvik ümber Postimehe väite selle kohta, et minister sel teemal vaikib, sest eelteade tänase pressikonverentsi kohta saadeti välja juba läinud neljapäeval, samuti oli täna hommikuks kokku kutsutud ka vastavate tippjuhtide nõupidamine.

Järvik rääkis, et taimekaitsevahend on taime jaoks sama, mis inimese jaoks ravim – mõlema puhul on üledoseerimine lubatust kõrgemal määral ohtlik. „Tarvitades neid arulagedalt, on need mõlemad mürgid. Selleks ongi ette nähtud piirnormid, mis on kordades rangemad, kui tegelik ohtlik piir,“ rääkis minister.

Ta lisas, et Eesti puuviljades ja köögiviljades on keskmiselt tunduvalt vähem taimekaitsejääke, kui Lõuna-Euroopa viljades.

Kui Euroopa Liidus on lubatud taimekaitsevahendid piiratud 400ga, siis Eestis on lubatud ainult 167 taimekaitse preparaati.

Et terviserisk oleks väiksem, soovitavad ametnikud eelistada Eestimaist ning mitmekülgset toidulauda.

Mart Järvik tänas riigikontrolli ja rõhutas, et toiduohutuse tagamine on tema jaoks üks tähtsamaid ülesandeid.

Kommentaarid