Jaak Madison käis Torontos väliseestlaste rahvakoosolekul

Uudised,
- Updated
Jaak Madison
©UU
Jaak Madison

EKRE-sse kuuluv parlamendisaadik Jaak Madison oli ainus Eesti poliitik, kes sõitis Torontosse kohale, et osaleda globaalsete eestlaste rahvakoosolekul. Teised poliitikud osalesid debatis interneti teel.

Jaak Madison ütles, et tema jaoks on eestlased Eesti jaoks olulised igas maailma punktis, olgu selleks Toronto, USA, Austraalia, Krimm, Gruusia või Siber. „Samas on eestluse hoidmine nii-öelda kahesuunaline tee, kus vastutus eestluse hoidmisel ja kaitsmisel on mõlemal poolel,“ lisas ta. „See tähendab, et Eesti riik valitsuse poolt võib küll teha mida iganes, kuid samas peavad ka eestlaste pered välisriikides hoolt kandma selle eest, et nende lapsed õpiksid eesti keelt ning säilitaksid sidemed oma isamaaga.“

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Lisaks arutelule kohtus Jaak Madison Kanadas ka Eesti koguduse liikmeskonnaga.

Torontos, Eesti Maja Kristallsaalis peetud globaalsete eestlaste rahvakoosolekul arutati peamiselt väliseestlasi puudutavaid küsimusi. Arutlusteemadeks oli, kuidas saaks hoida Eestist väljaspool elavaid eestlasi eestlastena; kas on mõtet luua väliseestlastele eraldi esindatust kas Riigikogus või valitsuses; topeltkodakondsuse probleemid; eestikeelse hariduse küsimus ja palju muud.

Rahvakoosolek oli korraldatud kanada Eestlaste Kesknõukogu poolt, koostöös Rootsi Eestlaste Liiduga, Eesti Rahvuskomiteega Ameerika Ühendriikides, Austraalia Eesti Seltside Liiduga ning Ülemaailmse Eestlaste Kesknõukoguga.

Erakondade esindajatest osalesid peale isiklikult kohale läinud Jaak Madisoni Meelis Niinepuu (Eesti 200), Urmas Reinsalu (Isamaa), Imre Sooäär (Keskerakond), Eerik-Niiles Kross (Reformierakond), Sven Mikser (SDE) ja Andres Herkel (Vabaerakond).

Koosolekut modereeris Marcus Kolga, abiks oli Toronto Ülikooli professor Andres Kasekamp. Youtube’i vahendusel oli seda võimalik jälgida üle terve maailma. Arutelu kandis üle ka Postimees ja ERRi inglisekeelne portaal ja on järelvaadatav aadressil: https://www.eesti.ca/globaalsete-eestlaste-rah…/article53086

Jätkuvalt on probleemiks väliseestlaste madal valimisaktiivsus. 2015. aastal oli välisriikides alaliselt elavaid hääleõiguslikke Eesti kodanikke 76 488. Neist hääletas 2015. aastal mitte-elektroonselt 1251 isikut, elektroonselt 10 346. Kõige enam valijaid oli Kanadas, kus kahes suures linnas – Torontos ja Ottawas – andis oma hääle kokku 202 inimest. Helsingis andis hääle 177, Brüsselis 134 ja Stockholmis 124 Eesti kodanikku. Ühtki häält ei loetud 39st esindusest viies: Astanas, Ateenas, Bakuus, Kairos ja Lissabonis.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused