JOKK kütuseturul: kartelli pole, aga hinnakokkulepped on. Kuidas seda peaks mõistma?!

Majandus, Uudised,
- Updated
©UU
Tankla.

Paljudes on tekitanud küsimusi erinevate tanklate sarnased kütusehinnad – kui üks langetab või tõstab teatud tasemele, siis järgnevad kohe ka teised. „See on ju kartellikokkulepe, kas see on lubatud!?“ on autojuhid hämmelduses, kuid kuna see kõik on sedasi aastaid kestnud, siis juba harjunud.

Nüüd võttis teema üles ka tehnikaportaal Geenius, kes küsis asja kohta aru konkurentsiametilt. Selle ameti peadirektor Märt Ots kinnitas, et ametil puudub igasugune informatsioon, et Eesti kütuseturul määraks hindu kartell. Samas ei saanud Ots anda garantiid selles, et hinnakokkulepped puuduvad.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kuidas seda mõista? Kartell pole, aga kokkulepped on?

Tuletame meelde, et kartell on kriminaalõiguslik mõiste, mille all mõistetakse majandustegevuses osalevate äriettevõtete ebaseaduslikku kokkulepet nende poolt monopoolses turuvaldamise olukorras osavõtjatepoolse kokkuleppe tulemusena kaotada ettevõtjate vaheline konkurents ja leppida kokku seadusevastastes mängureeglites.

Kartelliks loetakse (samal kaubaturul tegutsevate) ettevõtjate vahelist koostööd (kokkulepet, kooskõlastatud tegevust, ühenduse otsust), millel on ainult konkurentsi kahjustav eesmärk või tagajärg ning millel pole mingisugust kasulikku mõju.

Kui me näeme tanklates hindu, et diiselkütuse liiter maksab näiteks 0,999, siis mõelgem ise edasi…

Mida ütleb aga konkurentsiameti peadirektor? Tema sõnul on igasugused hinnakokkulepped kütusehinna suhtes rangelt keelatud ja selle vastu eksimine päädib kriminaalkuriteoga. Kuigi kütusemüüjatel on keelatud omavahel arutada kütusehindu puudutavat võivad nad arutada aktsiisidega seonduvat.

„Kuigi väga mitmes kütusetanklas on kütusehind pidevalt komakoha täpsusega sama, ei ole konkurentsiametil andmeid, et Eestis oleks loodud kartell, mis kujundaks tanklate hinnakirju. Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots kinnitas, et Eestis kujuneb kütusehind vaba konkurentsi tingimustes,“ kirjutas portaal.

Seega on kõik jokk, kui see, et hind on tanklakettide kaupa sarnane ning muutub ka peaaegu samadel hetkedel, on lihtsalt puhas konkurents ja turu jälgimine!

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused