Juriidiline katastroof: kohus ei pea volikogu otsust millekski

Uudised,
- Updated
©Scanpix

Kohus leidis, et Rakvere linnavolikogu otsus toetada seksuaalhälvetega inimeste filmifestivali 300 euroga on õigustühine, pannes sellega küsimuse alla kohalike omavalitsute volikogude otsuste pädevuse laiemalt.

Kas see tähendab, et komisjonil on suurem õigus kui volikogul? Paljud on seda otsust nimetanud juba nonsensiks, sest volikogu saab ise kehtestada reegleid ja neid ka muuta.

Juristiharidusega poliitik Igor Gräzin nimetas seda otsust oma Facebooki seinal katastroofiks: „Puhtjuriidiliselt on otsus katastroofiline – kohus sekkub volikogu vabadusse langetada oma otsuseid. Järgmine samm: kohtud võtavad üle politsei, tänavakoristamise ja põldude väetamise. Igatahes on fakt see: kohus ületas diktaatori kombel oma volitusi, tallas maha võimude lahususe. Mis viitab sellele, et juriidiline haridus on olematu“.

Eelmise aasta algul otsustas Rakvere linnavolikogu rahaliselt toetada LGBTI filmifestivali Festheart, mida korraldab MTÜ SevenBow. Et toetussumma oli küsitust väiksem, siis aitasid advokaat Liisa Linna ja Eesti inimõiguste keskus Festheartil kohtusse pöörduda. Ettekäändeks toodi, et volikogu oli eiranud õigusriigi praktikat ja volikogu enda kehtestatud reegleid.

Vastavalt reeglitele kaalub linna kultuurikomisjon iga esitatud taotlust ja esitab oma otsuse volikogule. Filmifestivali taotlust hindas komisjon maksimumsumma vääriliseks ja edastas selle kehtiva korra kohaselt volikogule. Volikogu aga vähendas toetust viis korda ilma otsust põhjendamata, olles kinnitanud kõik ülejäänud kultuurikomisjoni otsused teiste taotlejate suhtes sajaprotsendiliselt.

Kohus selgitas, et Rakvere linnavolikogu muul veebruaris vastu võetud otsuses ei ole vähimalgi määral põhjendatud, miks määras volikogu MTÜ-le Sevenbow väiksemad toetused võrreldes sellega, mida taotleti ja mida nägi ette kultuurikomisjoni otsus. Kohus lisas, et kuna Rakvere linnavolikogu ei ole haldus- ega kohtumenetluses esile toonud kohast õiguslikku alust, mis lubanuks tal kõrvale kalduda kultuurikomisjoni koostatud otsusest, oleks pidanud festivalikorraldajate toetustaotluse täies ulatuses rahuldama.

Tagasiulatuvalt seda küsitud toetust geirahvale siiski kohus välja ei nõudnud.

Olgu lisatud, et kaks korda peetud kahepäevase filmifestivali vastu on valitsenud seni pehmelt öeldes tagasihoidlik huvi.

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused