Kas Illar Lemetti abikaasa on Reformierakonna saladusehoidja sõbranna?

Eesti, Uudised,
©Scanpix
Illar Lemetti

 

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kes ei teaks filmidest levinud stseeni, kus paha kangelane on püssitoru ees ja küsib: mis te endast mõtlete, te ei tea, kellega teil tegemist on!?
Maaelu senine kantsler Illar Lemetti, kes saatis ministeeriumisisese kirjavahetuse meediale ning töötas muul moel kogu jõust EKRE ministrile Mart Järvikule vastu, võis enda vallandamise eel samamoodi küsida.

Tema vastutegutsemise motiiv võib olla lihtsam, kui esialgu paistab. Ja siin ei ole teps mitte tegu riigi huvidega.
Kui Mart Järviku puhul otsiti poole sajandi taguseid algkoolikaaslasi tema sõprade hulka, võime leida hoopis põnevamaid seoseid Illar Lemetti ja 17 aasta jooksul riiki valitsenud Reformerakonna vahel, sest kantsleri lahtikangutamine ähvardab lõhkuda oravate toiduahela.
Nimelt leiab Facebookis, kuidas Illar Lemetti abikaasa Piret Lemetti on koos reisidel käinud Reformierakonna kahtlase taustaga sponsorfirma R-Hoolduse kunagise raamatupidaja Karin Remmelgaga. Näiteks on Piret Lemetti ja Karin Remmelgas käinud koos Inglismaal, muu hulgas vaatamas muusikali „Mees La Manchast“. Illar Lemettit pole pildiseerias tag’itud, sest temal seal kontot polegi. Vähemasti oma nime all.

Siinkohal passib meenutuseks tsiteerida kunagist Äripäeva, juhuks, kui mõni lugejatest ei mäleta, millega täpselt on tegu R-Hoolduse näol: „R-Hooldus on 1997. aasta oktoobris põhikirja kinnitanud Reformierakonna sponsorfirma, mille asutasid kolm erakonna juhatuse liiget Siim Kallas, Märt Rask ja Andres Lipstok.R-Hoolduse seotus Reformierakonna tipp-poliitikutega tuli välja firma tegevuskoha aadressi järgi, mis oli sama kui erakonna peakorteril Tallinnas Tõnismäel. R-Hooldus rahastas erakonna valimiskampaaniat 1999. aasta kevadistel riigikogu valimistel 2,1 miljoni krooniga. Ettevõtte majandusnäitajad osutusid lühikese ajaga nii heaks, et isegi erakonna liikmed heitsid selle üle nalja. Tulude päritolu näitavaid dokumente polnud aga R-Hooldus toona nõus avalikustama.1999. aasta suvel ostis R-Hoolduse Tartu ärimees Ahto Peetso.“ Ettevõte lõpetas tegevuse 2012. aastal.

2013. aasta veebruaris kirjutas Äripäev: „Aastate eest skandaali sattunud Reformierakonna firma R-Hooldus on taas VEB Fondiga seoses tähelepanu all, kuid ettevõtte endiste esindajate sõnul pole VEBi kaudu raha parteisse jõudnud.
Reformierakonna tollaste tipp-poliitikute Siim Kallase, Märt Raski ja Andres Lipstoki juhitud R-Hooldus rahastas 1999. aastal riigikogu valimiskampaaniat 2,1 miljoni krooniga. Pärast valimisi tuli Reformierakond koos Isamaa ning Mõõdukatega võimule. Samal ehk 1999. aastal müüdi R-Hooldus edasi Ahto Peetsole. Ühtlasi sõlmiti müümisel firma endiste juhatuse liikmete ja uue omaniku vahel konfidentsiaalsusleping, et R-Hoolduse raamatupidamisdokumente ei avaldata.

R-Hoolduse teema võttis uue pöörde, kui ajakirjanik Toomas Kümmel viitas ülemöödunud nädalal ETV saates “Kahekõne”, et R-Hoolduse rahastamine ja Eesti Pangas aset leidnud 32,2 miljoni dollari vääringus dokumendi võltsimine võivad olla seotud. Kümmel sõnas, et raha väljavõtmine ­VEBi külmutatud arvetelt toimus samal ajal, kui R-Hooldus asutati. “Kahel aastal jättis see firma majandusaasta aruande esitamata. Tehingud toimusid ainult sularahas ja pärast seda anti see firma kui tühi leht edasi,” lisas Kümmel.

Reformierakondlased eitavad või ei mäleta. Tollane Reformierakonna peasekretär, praegu Eesti Lotot juhtiv Heiki Kranich ütles, et raha oli kindlasti pärit Eesti ettevõtjatelt. “Rääkida siin midagi mingist VEB Fondist on puhas fantaasia,” lausus ta.

“Tegemist on laimuga,” väitis ka Siim Kallas. Ehkki Äripäev palus Kallasel nimetada isikud, kes olid R-Hoolduse rahastajad, eurovolinik selle tegemata.

Tekkinud kahtlused saaks lihtsalt ümber lükata, kui R-Hoolduse raamatupidamisdokumendid oleks alles. Neid aga ei ole.  Selle tõsiasja avastas ettevõtte viimane omanik Ahto Peetso, kui läks Äripäeva soovil oma Tartus asuvasse garaaži firma kaustu uurima. “Kammisin läbi terve selle ruumi, kus mul on kõik dokumendid virnas, aga kõige vanemad dokumendid olid seal üheksa aastat vanad,” sõnas ta.

Peetso hinnangul liikus enne ettevõtte ostmist sellest läbi ligi 4 miljonit krooni. “Ma olen näinud neid dokumente. Midagi üllatavat seal küll ei ole, täiesti tavaline tegevus,” sõnas Peetso. Ehkki reformierakondlased on väitnud, et R-Hooldusesse laekus raha Reformierakonna poliitikute esinemiste eest, ei osanud Peetso seda kinnitada. “Ma ei mäleta, ausõna,” lausus ta.“

Äripäev kirjutas toona ka, et Reformierakonna 1999. aasta valimiskampaaniat rahastanud R-Hoolduse konto väljavõttelt nähtub, et ettevõtte üks suurim tuluallikas oli sularaha.

Need hiiglaslikud sissemaksed tegigi Äripäevas avaldatud väljavõtte kohaselt R-Hoolduse raamatupidaja Karin Remmelgas, maaleuministeeriumi kantsleri Illar Lemetti abikaasa Pireti reisikaaslane ja võimalik, et ka lähem sõbranna.

UU

One commentOn Kas Illar Lemetti abikaasa on Reformierakonna saladusehoidja sõbranna?

  • Avatar

    ..ma näen sellel pildil ääretult ebaausaid ja ülbeid inimolendeid…

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused