Maaeluministeeriumis toimunut uurinud komisjon jõudis järeldustele

Eesti, Uudised,
©UU
Maaeluministeeriumi ümber puhkenud skandaal on ilmselgelt tingitud opositsiooni poliitilistest mängudest.

Maaeluministeeriumi valitsemisalas toimunut uurinud komisjon jõudis järeldusele, et maaeluminister Mart Järvik ja tema nõunik Urmas Arumäe püüdsid sekkuda veterinaar- ja toiduameti (VTA) järelevalve läbiviimisesse, millega on ületanud oma pädevust.

Riigisekretär Taimar Peterkopi juhitud komisjoni ülesanne oli välja selgitada asjaolud, mis puudutavad maaeluministeeriumi, maaeluministri, tema nõunike ja ministeeriumi allasutuste vahelist suhtlust, sealhulgas pädevuspiiride järgimist järelevalvetegevuses.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Komisjoni liikmeteks palus riigisekretär riigikontrolli ja õiguskantsleri kantselei esindaja ning riigikantselei õigusosakonna juhi. Komisjoni ülesanne oli anda peaministrile vastused neljal teemal.

Esiteks pidi komisjon välja selgitama, millised asjaolud on seotud Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) volitustega esindada riiki kohtuasjades maaeluministeeriumi ja Urmas Arumäe sõlmitud lepingu kehtivuse ajal.

Komisjon keskendus volitustega seoses kahele juhtumile, mis käsitlevad kohtuasju, kus üheks pooleks on riiki esindav PRIA ja teisel poolel ettevõtjad, kellelt PRIA nõuab tagasi toetusi. Mõlemas asjas on toimunud ka kriminaalmenetlus. Ühes kohtuasjas oli kohtualuste kaitsjaks advokaat Urmas Arumäe.

Komisjonile jäi ebaselgeks, miks jättis minister ühel juhul volituse andmata, kui ta teisel samalaadsel juhul selle andis. Komisjon tuvastas, et osa ministri väiteid volituse andmata jätmise kohta on vastuolus komisjonile esitatud infoga. Materjalide põhjal ei olnud komisjonil võimalik teha järeldust selle kohta, kas minister Järvik jättis PRIA-le kohtuasjas volituse andmata Arumäe klientide huvidest lähtudes.

Komisjon uuris ka, kas ja millal on Arumäe andnud teada sellest, et tema volitused esindada vastaspoolt PRIAga seotud kohtuasjades on peatatud või lõpetatud ning kas Arumäe on tema ja maaeluministeeriumi lepingu kehtivuse ajal tegutsenud PRIAga seotud kohtuasjades vastaspoole huvides.

Selles küsimuses jõudis komisjoni järeldusele, et Arumäe teavitas 14. mail PRIA-t, et loobub kriminaalasjas juriidiliste isikute esindamisest ja kaitsmisest, et vältida huvide konflikti. Samas jätkas ta sellest hoolimata jätkas ühe kohtualuse esindamist ning on end ka kirjavahetuses ise nimetanud nende kaitsjaks.

Järvik sai PRIA menetluses selles kriminaalasjas riigi esindamiseks nõu Arumäelt ajal, kui Arumäe tegutses ka kohtualuse huvides. “Esitatud materjalidest nähtub, et minister Mart Järvik sai sellest asjaolust teada hiljemalt 22. mail 2019,” seisab komisjon järeldustes.

Uurides seda, kuidas liikus info maaeluministri ja asjaomaste isikute vahel ning avalikkuses seoses listeeriabakteri olemasoluga AS-is M.V.Wool jõudis komisjon arusaamisele, et maaeluministri, tema nõuniku ja advokaat Urmas Arumäe tegevus on vastuolus positsiooniga, et ministril polnud kas üldse või piisavalt infot listeeriabakteri probleemi kohta AS-is M.V.Wool.

“Komisjonile esitatud ja avalikest materjalidest on näha, et maaeluminister pidi saama listeeriabakteriga seotust teada hiljemalt 12. juunil 2019. Infovahetuse materjalid näitavad ka seda, et ministri nõunik Maido Pajo ja ministrit nõustav advokaat Urmas Arumäe on ministri korraldusel alates juuni keskpaigast listeeriabakteri probleemiga aktiivselt tegelenud,” seisab komisjoni järeldustes.

Uurides, kas maaeluminister või maaeluministeerium on käesoleval aastal sekkunud oma pädevust ületades veterinaar- ja toiduameti ning PRIA töösse nende pädevusse kuuluva järelevalve läbiviimisel, jõudis komisjon järeldusele, et maaeluminister ja tema nõunik on püüdnud veterinaar- ja toiduameti järelevalve läbiviimisesse sekkuda, millega on ületanud oma pädevust.

3 commentsOn Maaeluministeeriumis toimunut uurinud komisjon jõudis järeldustele

 • Avatar

  Ja kes on järgmine? Jüri võiks juba Kajale voodi sooja panna, EKRE-l pole mõtet rohkem ennast petta, nagunii tööd teha ei lasta.Vägisi armsaks ei saa ega tee, olen Ratases pettunud.Kui VTA kinnitab, et pole nende töösse Järvik sekkunud, komisjon aga, et on, kus siin siis tõde on?

 • Avatar
  Leo Viller

  Kõige suurem nali oleks, kui EKRE astuks valitsusest välja ja moodustataks ainult KE ja Isamaast koosnev vähemusvalitsus. Ainult et opositsioonierakond EKRE toetaks siis kõiki valitsuse ettepanekuid ja valitsus omakorda toetaks kõiki ” opositsioonilise ” EKRE eelnõusid. Täielik parlamentaarne demokraatia – kuulatakse ka opositsiooni

 • Avatar

  Ok, miks meie saakalimeedia ja nende hall ning korrumpeerunud taustajõud soovivad EKRE ministreid juba eos ametist kõrvaldada? Et valitsus kukuks ja Reffid tuleks asemele. Ja nad ei oota kaua, vaid otsivad esimesed nn inimlikud ja mitteinimlikud, maised ja taevalikud eksimused üles. Sest nende käes on kõik ressursid. Aga ometi valitsus ei kuku. Veel enam – valitsus muutub tugevamaks ja mitte ainult valitsus. EKRE leiab asemele veelgi paremad ministrid ja tugevamad isiksused. Seega, kuna reffide toiduahel ei mälbe sekunditki oodata, sest kõhud korisevad, siis teevad nad tegelikult paanikas käitumisega karuteene just sellele toiduahelale, kuna Jüri ratase valitsus muutub aina tugevamaks. Jah närvirakud kaovad ja neid ei asenda, aga ka rahvas pole üdini ajukoomas – peale 30 % toiduahela ja Tallinna ümbruse 20000kajase kuldringi suureneb maaeestlaste seas veendumus, kes ajab õiget asja ja kes mitte. Sest maaeestlane saab aru, et kui nüüd läheb asi reffide pekki, siis sureb eestlane maal välja!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused