Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Aktivistide kriitika on õige Valgevene, kuid vastuvõetamatu Leedu seisukohalt  

15.07.2021
Leedu esmane ülesanne on oma riiki kaitsta, mitte hoida piiri valgevenelastele avatuna.
© Scanpix

Kõige rumalam, mida Leedu võiks teha, on kuulata Valgevene opositsiooni kriitikat rändesurve tõkestamise osas – Leedu ei saa ega tohi ennast teiste nimel ohverdada.

Leedus paguluses olevate Valgevene aktivistide sõnul takistab Leedu rajatav piiritara režiimi eest põgenevatel opositsionääridel Leetu jõuda ja aitab president Aleksandr Lukašenkol ebameeldivate kodanikega arveid õiendada, vahendab BNS.

“Inimestele võib tunduda, et Euroopa ei vaja neid. Praegu on neil veel võimalus pääseda,” ütles Vilniuses pressikonverentsil vabaühenduse Dapamoga juht Natallja Kalegava. Tema arvates aitab tara režiimil inimesi kinni hoida ja tappa.

Toetusfondi “Strana dlja Zhizni” esindaja Volga Zazulinskaja ütles, et seadusvastane ränne on Aleksandr Lukašenko peaprovokatsioon Leedu vastu.

“Ta ei tea, kuidas võidelda heade leedulastega, kes aitavad valgevenelasi. Ta tahab ehitada teie kätega seina, milleks Valgevenel raha ei jätku. Kui leedulased otsustavad selle tara püstitada, aitavad nad esmajoones Lukašenkot,” ütles Zazulinskaja.

Liikumise Jevropeiskaja Belarus esindaja Andrei Šarenda ütles, et seadusvastane ränne on korraldatud ja pärast tara püstitamist ühtede piirivalvurite töö väheneb, teistel suureneb ning rääkis isiklikust salaja üle piiri tuleku kogemusest pärast koduarestist põgenemist.

Ta leidis piirialalt, kus Valgevenes võivad olla vaid piirivalvurid, migrantide laagri ning ületas piiri seal samas kohas, kus nemad.

Šarenda sõnul aitaks rännet õõnestada igasuguste majandussidemete katkestamine Valgevenega. “Vaid see sunniks teda inimväärtusi austama, Valgevene muutub Põhja-Koreaks,” ütles Šarenda.

Kogu see opositsionääride jutt on Leedu jaoks üliohtlik – oleks vastutustundetu lasta tuhandetel migrantidel Euroopasse tormata vaid seetõttu, et sama teed kasutavad üksikud opositsionäärid. Valgevenelased ei pea mitte massiliselt põgenema, vaid oma isevalitseja kukutama.

Piiritara Valgevene piiril on vaja Leedule ja Euroopale, valgevenelased hoolitsegu selle eest, et Euroopa piir nihkuks nende idapiirile.

Loodetavasti ei kuula leedukad piiritara osas valgevenelasi – Lukašenka vastu saab võidelda ka Aafrikat ja Aasiat Euroopasse lubamata.