Ameerika osariigid panevad nn kriitilisele rassiteooriale päitsed pähe

Rubriik Maailm On
- Updated
©Scanpix
Vasakpoolsete pealetungi tõttu kipub vabadus Ameerikast kaduma. Pilt on illustratiivne.

USA Oklahoma osariigi esindajatekoda otsustas keelata avalik-õiguslikes koolides ja ülikoolides nn kriitilise rassiteooria õpetamise. Vabariiklaste juhitud esindajatekojas võeti otsus vastu häältega 70-19, nüüd liigub see edasi allkirjastamiseks Oklahoma kubernerile.

Oklahoma esindajatekoja otsusega ei ole enam võimalik levitada koolides väga paljusid selle teooriaga seotud teemasid, muuhulgas ka näiteks laialt levima hakanud väiteid, mille kohaselt on üks rass või üks sugu teiste suhtes olemuslikult ülimuslik ja et inimene on oma rassi või soo tõttu rassistlik, seksistlik või teisi rõhuv.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Seaduse algataja ning sponsor vabariiklane Kevin West ütles oma avalduses, et kriitilist rassiteooriat õpetatakse mingisse konkreetsesse rassi kuuluvatele õpilastele ja üliõpilastele, kuna nad on väidetavalt „loomupoolest teiste suhtes ülimuslikud ja peaksid tundma süümepiinu millegi pärast, mis juhtus minevikus“. „Osariigina püüame panna paika piiri, mida ei tohi neid teemasid õpetades ületada,“ ütles West.

Demokraatide sõnul olevat konkreetne seadus täiesti mõttetu, kuna sellekohane probleem puuduvat.

Kriitilise rassiteooria puhul on tegemist Lääne maailma ajalugu ümberdefineeriva teooriaga, mille kohaselt jaguneb ühiskond nn rõhujateks (valged inimesed) ja rõhututeks (kõik teised). Sellega tembeldatakse valgete ühiskonnas ajalooliselt eksisteerinud institutsioone rassistlikuks ning seostatakse „valgete ülimuslikkusega“.

Sarnaselt marksismile tegeleb kriitiline rassiteooria Lääne maailma institutsioonide (nagu õigussüsteem, vaba turumajandus jne) hävitamisega, nõudes samas, et see kõik tuleb asendada kriitilise rassiteooria ideoloogiast lähtuva süsteemiga. Teooria toetajad väidavad, et peamiselt püütakse sellega näidata, kui valdav ja kõikjale tungiv on rassism.

Oklahoma on juba mitmes osariik, kus sarnase seadusega välja tullakse. Vaid mõned päevad varem allkirjastas Idaho kuberner Brad Little samasuguse seaduse Idaho avalik-õiguslike koolide ja ülikoolide kohta. Florida kuberner Ron DeSantis nimetas aga kriitilist rassiteooriat eemaletõukavaks.

„Meie klassiruumides ei ole kohta sellisele asjale nagu kriitiline rassiteooria,“ ütles ta ning teatas, et osariigi uus õppekava välistab teooria õpetamise. „Õpetada lastele oma riigi vihkamist ja üksteise vihkamist ei ole väärt sentigi maksumaksja raha.“

Ka Arkansase, Georgia, Iowa, New Hampshire’i ja Lääne-Virginia vabariiklastest rahvaesindajad on lubanud tulla välja seadusega, mis keelab koolides, ettevõtetes ja valitsusasutuste kriitilise rassiteooria levitamise.

Allikas: Epoch News

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused