Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Andres Raid: Trudeau õppetund Eestile

18.11.2022
Kanada peaminister Trudeau sai Hiina liidrilt Xilt nina pihta.
© Scanpix

G 20 Bali kokkutulek põhjustas ka üsna suure tormi, sellest episoodist tegid üsna suure numbri kõik Araabiamaad ja paljud teisedki, seda eeskätt seetõttu, et niivõrd näitlikku õppetundi oma huvide eest seismisel esiteks, ja teiseks viis, kuidas näidati ära kogu maailmale, kes on kes, polegi vist moodsas diplomaatias olnud.

Videot sellest seigast on vaadatud miljoneid kordi ja see tasub algusest lõpuni äravaatamist, sest ka kehakeel on antud juhul enam kui kõnekas.

Vestlevad Kanada peaminister Justin Trudeau ja Hiina liider Xi Jinping.

Xi: “Kõik, millest me rääkisime, imbus pressi ja see ei ole kuidagi kohane. See ei ole viis, kuidas diplomaatia töötab.”

Trudeau: “Aga Kanadas mee usume vabasse, avatud ja siirasse dialoogi. Vaatame edaspidigi konstruktiivse koostöö poole. Muidugi on asjus, milles meie seisukohad erinevad ja teie peate…”

Xi katkestab Trudeau jutu: “Looge selle jaoks kõigepealt tingimused.”

Eesti ja USA on vähemalt ühes asjas ühtmoodi – mõlemal puudub välispoliitika. Ühendriikidel on vaid sisepoliitika ja see hõlmab tervet maailma, Eesti huvisid dikteerivad teised ja see meile au ei tee.

Tark välispoliitika, mis seaks esikohale vaatamata kõikvõimalikele kuuluvusele igasugustesse organisatsioonidesse ja liitudesse ning kedagi teisejärguliseks pidamata, eeldab riigimeestest isiksusi ja vaatamata oma vastuoksustele Lennart Meri seda oli, ja tema koht on tühjaks jäänud ja enamgi veel – pole selliseid isegi silmapiiril.

Vaadake kasvõi ajakirjanduse ülevaateid meie kaitsejõududest ja -võimest! Igal pool lood liitlastest, kui tublid nad on, kust nad kõik tulnud on, palju neid on ja peaasi, et nad ära ei läheks, sest kes meid vaesekesi siis kaitseb?!

Kus on lood meie oma tublidest sõdurpoistest ja ohvitseridest, keda otsekui ei olekski?! See suhtumine on pehmelt öeldes alandav, kas me ise siis polegi midagi väärt ja eksisteerimegi riigina kui liitlasvägede rahakott, sahver ja sõduritena teiste puhvrina?!

Sama võib suuresti öelda ka muude alualade kohta, kus Märt Laarmanni toredat juttu kasutades („Orirahvas“), kus kohalikel kael kõveras mujalt tulevate käskude ootel ja selg kenasti kõveras ükskõik kellele küüti pakkumas?!

Tundub, et vähemalt Trudeau`le jõudis õppetund kohale…

Andres Raid