Angela Merkel muutis Kremlis käies Saksamaa ja Venemaa strateegilisteks liitlasteks

Maailm,
©AP/Scanpix
Sõbrad igaveseks. Või järgmise sõjani?

Ameerika Ühendriigid on korduvalt hoiatanud Saksamaad Nord Stream 2 ehitamise jätkamise eest. Saksa kantsler Merkel aga rõhub sellele, et gaasijuhe olevat sakslaste huvides. Sellega sillutab ta teed Venemaa domineerimisele Euroopa gaasiturul, kirjutab Die Welt.

Laupäevasel Merkeli ja Putini kohtumisel Kremlis lubas Merkel endale väga kummalist väljendusviisi. Enne kohtumist Venemaa presidendiga ütles ta rahvusvaheliste telekanalite kaamerate ees, et ootab kohtumist Putiniga „suure tähelepanuga“. Väljend, mis võib tähendada põhimõtteliselt ükskõik mida.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kaks tundi hiljem antud ühisel pressikonverentsil oli aga selge, et Merkel oli Putinit tõepoolest suure tähelepanuga kuulanud. Merkel esindas seisukohti, mis kattusid hämmastavalt vene autokraatide omadega ja vastandusid Ameerika Ühendriikide maailmapoliitilisele nägemusele.

Merkel teatas, et Nord Stream 2 projekt – millest on keeldunud mitu riiki, nt Ukraina ja Poola – on legitiimne ja seetõttu tuleb see ka lõpule viia. Gaasijuhe, mis võimaldab Venemaa domineerimist Euroopa gaasiturul, ei panevat Merkeli sõnul eurooplasi sugugi Venemaa gaasist sõltuma. Tema väitel olevat Venemaa geopoliitiline gaasiprojekt – mis võimaldab ühtlasi Venemaa gaasitransiidi möödumist Ukrainast – põhimõtteliselt majanduslik projekt ja USA kehtestatud sanktsioonid ei olevat õiged.

Venemaa riigitelevisioon esitles Merkelit väga positiivses valguses. Varasemast vaenlasekujust on nüüd saanud sõber. Lihtsate venelaste silmis on Merkel nüüd n-ö hea eurooplane, sest ta on Putiniga ühel meelel. Kõik, mida Merkel Nord Stream 2 kohta ütles, ei oleks Vladimir Putin saanud paremini öelda. Putin omalt poolt kinnitas, et gaasijuhe ehitatakse valmis juba aasta lõpuks, hiljemalt 2021. aasta esimeseks kvartaliks.

Merkeli uus sarmikas rünnak peidab endas aga hulgaliselt riske. Nord Stream 2-ga nõustumine ei aita kuidagi lahendada Ukraina gaasitransiidi küsimust. Veelgi enam, just Saksamaa võib sattuda järgnevate aastate energiapoliitiliste muudatuste tõttu Venemaa gaasist veelgi rohkem sõltuvusse. Ja Berliini põikpäisuse tõttu võivad pinged Washingtoniga veelgi suureneda.

Kogu pressikonverentsi vältel ei puudutatud sõnagagi detsembri alguses toime pandud Gruusia kodaniku Zelimhan Hangošvili mõrva Berliinis, mille tellimises kahtlustatakse Vene riiki.

Allikas: Die Welt

4 commentsOn Angela Merkel muutis Kremlis käies Saksamaa ja Venemaa strateegilisteks liitlasteks

 • Avatar

  @Leo Viller – ära unusta – iisrael on seal juba ees – meie enam sellele rongile ei mahu.

 • Avatar
  Leo Viller

  Kui Eestis on normaalne valitsus, siis võiks Saksamaale meelde tuletada mitmesaja aasta pikkust Eesti okupeerimist ja sellega seoses olvat võimalikku reparatsiooninõuet. Kangesti tahab Eesti selles suhtes Poolast ja Kreekast viletsam olla

 • Avatar

  Gaasitoruga loovutab Venemaa Euroopa Liidule võimsa relva tema enese poliitika mõjutamiseks. Teatavasti on gaasitorul vähemalt kaks kraani: üks Venemaal, teine Lääne Euroopas. Kui Venemaa “käitub halvasti” keeratakse EL poolne kraan kinni ja Venemaa jääb ilma kümnetest ja sadadest miljarditest gaasi dollaritest.EL võib samal ajal osta USA või teiste maade LNG gaasi.See on küll 25% kallim, aga külma ega energianälga Euroopa enam kartma ei pea.Meile püütakse puust ja punasest selgeks teha, et Venemaa valitsejad ongi nii lollid ja kipuvad gaasiga manipuleerides enesele näppu lõikama.Pigem on probleem selles, et LNG gaasiturg ei suuda hinnalt konkureerida torugaasiga.Samas on LNG tootjatel investeeringud tehtud ja LNG gaas tuleb, kui muidu ei saa, siis jõuga maha müüa.

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Kõik need on õiged kellel puuduvad oma huvid ja seisavad külg külje kõrval valge isa huvide eest sh ka meie ! Praegu käib mitmete idabloki riikide vahel kes jõuab kõvemini pugeda.Ühel heal päeval leiame ennast parda tagant ülepeakaela veest ja kahjuks jalad põhja ei pruugi ulatuda!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused