Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Apple’i hiigeltrahv ähvardab jätta Iirimaa ilma USA suufirmade investeeringutest

05.09.2016
BELGIUM-EU-APPLE-IRELAND-TAX-TECH

Hiljuti teatas Euroopa Komisjon, et trahvib USA tehnoloogiafirma Apple’it maksmata jäänud maksude eest 13 miljardi euroga (pluss intressid). Hiigeltrahvi taga on süüdistused, et Iirimaa poolt Apple’ile antud maksusoodustused ei ole vastavuses ELi reeglitega ning on ebaseaduslikud.

Enneolematult suure trahvi määramine tekitas Iirimaal tõsiseid proteste, niigi nõrka koalitsiooni ähvardas lagunemine ning valitsus teatas, et arutlusel on trahviotsuse edasikaebamine.

Dublini Trinity College’i finantsprofessor Brian Lucey sõnul on tegemist täiesti vale otsusega ja selle tegijad peaksid tõsiselt peeglisse vaatama. „Kuidas on võimalik tulla välja ja öelda iirlastele, et olge nüüd rahulikud ja makske meile 13 miljardit eurot? See tähendab, et me võitleme rikka ettevõtte maksusoodustuste eest, aga ei võitle oma maksumaksjate eest?“

Peale trahviotsuse väljakuulutamist kogunes Iirimaa valitsus erakorralisele koosolekule, kuid ükskõik millisest otsast asja vaadata, Iirimaa olukord on täbar. Iirimaa on teinud palju selleks, et meelitada kohale suuri Ameerika ettevõtteid, pakkudes neile soodsaid maksutingimusi. Euroopa Komisjoni otsusele alludes satuvad aga pikas perspektiivis ohtu kõik USAst tulevad investeeringud, mis lisaks kõigele muule võib tähendada ka töökohtade kadumist.

Euroopa Komisjoni süüdistuse kohaselt andis Iirimaa Apple’ile suure maksusoodustuse näol ebaseaduslikku riigiabi. „Tegemist ei ole trahviga,“ kinnitab ELi konkurentsivolinik Margrethe Vestager (fotol). „Tegemist on tasumata jäänud maksudega.“

Iirimaa peaminister Enda Kenny soovitas valitsusel edasikaebamise otsuse langetamiseks veidi aega võtta, et olukorra üle rahulikult järele mõelda. Rahandusminister Michael Noonan on aga öelnud, et ei nõustu Euroopa Komisjoni otsusega ning loodab saada valitsuselt rohelise tule otsuse edasikaebamiseks. Selleks on Iirimaal aega kaks kuud ja kümme päeva.

Allikas: Politico (tõlkinud Triin van Doorslaer)

FOTO: AFP