Äsjaavastatud mikroob sai muinaspõhja jumala nime

Maailm,
- Updated
loki-sigyn

Üle kahe kilomeetri sügavuselt Atlandi ookeanist avastatud mikroob annab teadlastele suure võtme elu arengu saladuste selgitamisel, kirjutab ajakiri Nature. Mikroob sai nimeks lokiarheoot ehk lühemalt Loki.

Kompleksne hulkrakne elu arenes Maal välja umbes kahe miljardi aasta eest. Sinnamaani elasid planeedil poolteist miljardit aastat vaid lihtsad üherakulised organismid. Kui neile poleks evolutsiooniredelil järgnenud hulkraksed, poleks ka olnud võimalik arenenud eluvormide teke. Kuidas see juhtus, on seni aga teadlastele mõistatuseks jäänud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Äsjaavastatud eluvormid leiti 2352 meetri sügavuselt ookeanist Gröönimaa ja Norra vahel asuvast hüdrotermilisest lõõrist, mis on tuntud kui Loki linnus. Selle viis korstent paiskavad välja kuni 300-kraadist kuuma vett ja soojus võimaldab seal elada kõiksugu mikroobidel.

Eukarüoodid, keerulised hulkraksed organismid, on meie kõigi esivanemateks – nii inimeste, lendoravate, kalade kui ka dinosauruste. Neil on tavaliselt membraaniga kaetud rakutuum ja palju organelle erinevate bioloogiliste ülesannete täitmiseks.

Prokarüootide hulka kuuluvatel arhedel, sealhulgas Lokil tõelist rakutuuma ei ole. Küll aga on Loki rakkude analüüsil välja tulnud, et tema geenides ilmnevad samasugused kohandumused nagu ka keerulisemates rakkudes. Vahest just see võimaldas ürgsetel organismidel leida õige rada järgmised kaks miljardit aastat komplekssemaks areneda.

“Inimesi on alati huvitanud vastus küsimusele, kust me tuleme,” räägib Uppsala Ülikooli mikrobioloog Thijs Ettema. “Nüüd teame me, milline mikroob on meie esivanem. Lokiarheoodid olid põhimõtteliselt puuduv tükk mõistatusest, kuidas lihtsatest rakkudest – bakteritest ja arhedest, prokarüootidest arenesid keerulised rakud – eukarüoodid ja meie, inimesed.”

Loki oli muinaspõhja tulejumal, kes on tuntud oma arvukate vingerpusside pärast teistele jumalatele. Tema järgi on nime saanud Loki linnus, hüdrotermiline lõõr keset Atlandi ookeani, kust meie esiisa-mikroob leitigi.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused