Asüülitaotlejate skeemid ja riukad põgenikupassidega

Maailm,
- Updated
Merkel pagulasega
©Reuters/Scanpix
Kuulsaim pilt Angela Merkelist noore meespagulasega muutub üha enam paroodiaks.

Saksamaal on väljastatud ligi 600 000 põgenikupassi, kuid paljud asüülitaotlejad reisivad nende passidega oma kodumaa vahet. Lisaks müüakse passe internetis kaasmaalastele, kes kasutavad neid Euroopasse pääsemiseks.

Tegelikult tohivad põgenikupassiga asüülitaotlejad külastada oma kodumaad – kust nad ju ametliku versiooni kohaselt põgenesid – ainult erandkorras ja ametliku loaga. Die Welti andmetel tuleb aga üha enam ette juhuseid, kus asüülitaotlejad lendavad põgenikupassiga Šveitsi, peidavad seejärel passi kotipõhja ning reisivad originaalpassiga edasi oma endisele kodumaale.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Juba 2016. aastal räägiti ametnike omavahelise infovahetuse puudulikkusest, samuti puudub siini põgenikupasside ärakasutamise kohta täpne statistika. Kuid 2017. aastal tabati Šveitsis 231 asüülitaotlejast isikut, kes eelpool nimetatud skeemi abil oma kodumaale reisida plaanisid.

Lisaks müüvad Saksamaal asüüli taotlenud isikud sageli oma dokumente, saadavad need kodumaale, kus siis järgmised põgenikud neid Saksamaale reisimiseks kasutavad. Saksamaa liidupolitsei analüüsi andmetel müüakse Saksamaal väljaantud dokumente peamiselt sotsiaalmeedia kaudu. Enamasti on tegemist juba varjupaiga saanud põgenikega ning ostjad on tavaliselt samuti Süüriast põgenenud süürlased. Dokumendid saadakse tavaliselt kätte Kreekas, kust lennatakse edasi teistesse Euroopa riikidesse. Tegemist ei ole üksjuhtudega, möödunud aastal tabati ametnike sõnul 554 inimest, kes valedokumentidega Euroopasse pääseda üritasid. Seda on 94 inimest rohkem kui 2016. aastal.

Saksamaa julgeolekuteenistuste andmetel elavnes võltsitud Euroopa Liidu liikmesriikide reisidokumentide turg 2017. aasta varakevadel väga selgelt. Samas ei ole dokumendiäriga tegelemise tagajärjed enamasti kuigi rängad. Saksamaa siseministeeriumi sõnul ei tähenda dokumendi väärkasutamine sugugi automaatselt asüüliõiguse või riigis viibimise õiguse äravõtmist.

Allikas: Die Welt

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused