Ats Miller: kui sind lüüakse paremale põsele…

Maailm,
©Erakogu
Kirjanik Ats Miller.

Kirjanik Ats Miller kirjutab sellest, et mõnikord tuleb humanism kõrvale heita ja hullema ärahoidmiseks „halvad“ lihtsalt elimineerida.

„Jutt on Iraani kindrali Qasem  Soleimani tapmisest 3. jaanuaril – miks Donald Trump selleks käsu andis ja mida see kaasa on toonud.

Pealkirjas toodud, meie jaoks kristlusest tuntud mõttele on läbi ajaloo välja pakutud julgelt kümneid tuhandeid parafraase, hüperboole ja interpretatsioone. Minule isiklikult meeldib vastata kunsti vaimus, millega olen elus paarkümmend aastat tegelenud:

Kui sind lüüakse paremale põsele, keera ette vasak. Ja siis kähku gedan-barai, guyaku-zuki, mawashi-geri, kage-zuki ja kui ta juba maas on, paar fumikomit, et ta, raisk, enam ei tõuseks…

Kirjutades maailmapoliitikast ja seega paratamatult USA-st, mis – ükskõik mida keegi sellest arvama juhtub – planeedi konkurentsitult võimsaima riigina seda nii või teisiti dirigeerib, piirduvad faktidega vaid ühelauselised pressiteated. Me anname toimuvale hinnangu – ja see hinnang tuleneb meie maailmavaatest, moraalist ja filosoofiast ja kõige praktilisemas aspektis mõjutab meie käitumist ja seega meie tulevikku.

Ja sellega seoses leian end alailma küsimas: Kui kaua peab meie vaim rändama sovieedikõrbes, enne kui meist uuesti vabad inimesed saavad?

Muidugi pole meie orjahinged ainsad, kes USA jõulisemate sammude peale halisema hakkavad, see häda on terve Euroopaga. Saagem aru, humanism oli Briti impeeriumi päevil päris võimas relv – see hoidis tohutult aega ja vaeva kokku, sest vastased nägid, et neil on veel valikuid peale viimseni langemise.

Ent iga asi võib muutuda iseenda karikatuuriks. Tölp kõige halva ärakannatamine ja lõputu tolerantsus muutuvad mõttetuks, kui seda ei tasakaalusta selged piirid – humanism ei tähenda mitte masohhistlikku talumist, vaid kokkulepet, et sind koheldakse inimesena, kui sa inimesena käitud. Me kipume unustama, et kõik hea ja helge siin maailmas ei ole tulnud niisama, vaid läbi töö ja vaeva.

Kes oli Qasem Soleiman, võib igaüks ise näiteks Wikipediast järele vaadata. Meie jaoks on oluline, et too piltidel heatahtliku jõuluvana ilmega tegelane on paarkümmend aastat juhtinud Iraani luure- ja rohkem-vähem varjatud sõjategevust väljaspool riiki. Tegelane ühines Islami revolutsioonilise kaardiväega kohe pärast 1979. a riigipööret ja on sisuliselt sellest peale džihaadiga tegelenud. Ta juhtis aastast 1998 Qudsi üksust. (’Quds Forse’ ik, ’Sepāh-e qods’ pärsia transliteratsioonis; midagi Iraani CIA laadset, millele on lisatud eriüksused terrorioperatsioonide läbiviimiseks.) Ta on aidanud Hesbollah’d Liibanonis, Vene sõjalist interventsiooni Süürias ja nii edasi.

Tuleb suhtuda reservatsiooniga allikatesse, mis loevad üles, kui palju USA sõdureid tema tegevuse läbi on hukkunud (ja lõpuks on see ju sõda, eks ole, ja sõjas saab alati keegi surma), kuid igatahes muutus ta USA jaoks pehmelt öeldes tüütuks.

Vaadake, pinged Iraani ja USA vahel on viimasel ajal kasvanud. Iraan ei täida tuumarelvakokkulepet. (Iraani tuumaambitsioonid on samuti pikem protsess, kuid siin võib konkreetselt silmas pidada 2015. a Iraani, USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Hiina, Venemaa ja Saksamaa vahel sõlmitud lepingut.) Iraan peab kogu piirkonnas USA vastu väljakuulutamata sõda. (Põhimõtteliselt Euroopa riikide vastu ka, aga need pole sõjalises mõttes olulised ja nendega Iraan ei arvestaks üldse, kui USA-d ei oleks.)

Kas USA aktsioon viis meid sõjale lähemale? Mis siis pärast Soleimani tapmist juhtus? Natuke kiunumist ja relvade täristamist ja vaikus. (Kättemaksurünnakus 7. jaanuaril ei saanud keegi surma.) Džihadistimölakad said mööda lõugu ja läksid järele mõtlema…

Kas nad taltuvad? Ei. Kas nad plaanivad uusi terroriakte? Jaa!

Kuulge, aga seda teevad nad ju niikuinii, nii et mis muutus? Ainult see, et nad teavad nüüd, et ei saa seda teha karistamatult.

Võib-olla nüüd, kaks kuud hiljem, ongi paras aega teha esimene vahekokkuvõte. Kordame: Iraan ei täitnud kokkuleppeid, arendas edasi oma tuumaprogrammi ja võitles ülemvõimu pärast Iraagis ja üldse kogu piirkonnas. Selle valgel oli Euroopa „diplomaatilise lahenduse otsimine” (millele Trump muidugi sisuliselt vee peale tõmbas) napakavõitu asendustegevus. Qasem Suleiman ju irvitas üsna avalikult, et las nad mölisevad, lõpuks me võtame nende maa ja nende naised ja tapame uskmatud…

Euroopa häda terve viimase poolsajandi on olnud liigne pehmus – ütleks, et lausa enesetapjalik pettekujutlus, nagu piisaks ainult eeskujust ka nende puhul, kellele meie elulaad ja maailmatunnetus on üdini võõrad ja seega pigem pelutavad. Eestis lisandub sellele veel orja hirm piitsa ees – et kui me hästi tasa oleme, siis vast Venemaa jätab meid seekord rahule ja äsab esimesena näiteks Lätile…

Paljud USA allikad märgivad, et USA õppetund Vietnami sõjas ja teistes sarnastes oli, et sa saad toetada neid, kellest ise asja on. (Nad kipuvad seda muidugi alailma unustama…) Sa ei lahenda midagi, kui su liitlased on kari abituid topiseid – nagu need, kes Saigonis võimul olid.

Euroopa võiks lõpuks selja sirgu ajada ja tunnistada tõde, et ilma sõjalise jõuta – mida paraku esindab USA – on diplomaatial paremal juhul autoteraapiline efekt.

Kas meie jaoks on tõesti ebaoluline, et maailma tekib juurde üks tuumariik, mille ideoloogia räägib otseselt meie, uskmatute hävitamisest?

Võib-olla meil, eestlastel, tuleks endale taas teravalt teadvustada, et sõjad ei ole maailmast kuhugi kadunud. Jah, Nõukogude Liit lagunes suhteliselt veretult ja korraks näis maailma tekkivat lootus. Ent Hiina jäi ja Lähis-Ida podiseb samamoodi edasi. Endiselt surevad inimesed ja endiselt on enamik maailmast väga kaugel sedalaadi kokkulepetest, millega me läksime Euroopa Liitu ja millega me sealt võiksime ka lahkuda, kui väga tahaksime.

Si vis pacem, para bellum…“

Kommentaarid

21 commentsOn Ats Miller: kui sind lüüakse paremale põsele…

 • Jüri Kukk

  Ats Milleri lugu on ühe inimese arvamuslugu ja tal õigus oma arvamusele. Paljudel kommentaatoritel on teistmoodi arusaamine ja ka neil on õigus seda väljendada (paluks seda teha konstruktiivses, mitte ainult emotsioone väljaelavas vormis). Seda nimetatakse sõnavabaduseks ja kuigi mitmed kommentaatorid nõuavad, et kirjutataks ainult tõde, siis vähemalt toimetus ei tea, milline on tõde sellel teemal – inimesi on palju, ja ka arvamusi.

  • Avatar

   Kuid need arvamuslood tulevad ikka vaid USA ja juute ülistades ainult. Ei tea küll miks? Ja pole näinud mitte ühtegi USA või Iisraeli kriitilist artiklit terves UU-saidis.

   • Avatar
    Aare Sisask

    Sama asja pärast sai üle keedud. Sama asi on, miks ma olen EKRE-ga 80% umbes nõus, aga see ülejäänu torkab lihtsalt sügavalt hinge.

 • Avatar

  Pehmuseks saate nüüd iga päev “USA põlisel territooriumil” GARANTEERITULT kastitäie laipu, ning ma loodan, et keegi ründab ka mõnda USA emamaal asuvat baasi! Laipu bte võltskristlased saate, ning hakkate üle lugema, ning kui tuleb mobiolisatsioon, siis esmase asjana ma ise hüppan vaenlaste poolele, ning siis tapan kvaliteetselt need repressiivaparaadi tegelased, või saadan videon lähedastest, kes on mulle kõvasti käru keerand!

  Aga pange tähele, see hulga õõnespuitude hulk hakkab kasvama, ning kasvab ikka sinnamaani, kus mõni “keel oleks juba pikalt suust väljas, oleks aint kannikas” suureneb, ning suureneb, SUURENEB!

 • Avatar

  USA ei ole mitte liitlane, vaid iga eneseväärikust omava rahva vaenlane!

  Qassam Suleimani oli PMO-ga kõige tugevam ISISe vaenlane. Kuni USA otsustas teisiti. MA tunnen sügavat rõõmu iga USA, eriti USA neegerpuukoputuse hukkunu peale, aga ka Eesti soost sõduri hukkumise peqale seal konfliktikoldes.

  USA-le tuleb midagi selgeks teha
  Esiteks nagu Breitbartis kirjutatakse, et need majanduspagulastest kullaotsijad ei olnud mitte teismaasukad ( nad ju peavad asjaks doctrine of discovery ), et indiaanlased pole põlisrahvas, et me oleme lihtsalt hilisemad immigrandid: teeks siis iisraeliga kah niimoodi, et need kas egiptusest või pabülooniast sisse rännanud, kusjuures hilisemad immigrandid on ka teismajärguline rahvas! Hakkan kogu seda hüpokraatiat arvestades juba ise islami usku minema. Las siis tulevad meilegi 1, 2 kolmanda järgu neegrid sisse! Võibolla oleks siia veel tuumarelva vaja!

  Eesti eest ja USA huvides võib ju iga eestlane välismaal kükitava mikihiire eest võidelda viimse verepiisani.

  Huvitav kaua kommentaar seisab, kui konservatiivne Jüri selle ära kustutab?

 • Avatar

  Hiilgav reaktsioon modede poolt! Ei saanud veel 9:00 kommentaar õieti käiku minnagi, kui vana komm juba ilmus. Olete tublid. Hea programm

  • Jüri Kukk

   Uutes Uudistes ei istu moderaator 24/7 arvutis – enamuse ajast, eriti nädalavahetusel, tegeleme ka muude asjadega. sealhulgas puhkame. Kui meie inimesed (keda on vähe), UU küljele tulevad, siis nad vaatavad üle kõik kommentaarid ja seejärel ilmuvad need üles. Isegi Uutes Uudistes töötades ei jälgi me kogu aeg kommentaaride voolu, sest meil on oma töö lugude kallal. Seega palun vähem õelust, kui portaal ei tööta just teie reeglite järgi.

   • Avatar
    Aare Sisask

    lUGUPIDAMINE SU VASTU ON, ERITI SELLE SAMA NIME KUNAGISE KANDJA SUHTES, AGA

    Vahest on lood isegi kommentaaridest jälgimad. PMU, Qassam Suleimani ja Iraagi kohta seotud loodest ei tule ju välja tõde. Tuleb välja ARVAMUS! Suleimani organiseeris PMU, kui ISIS oli Iraaki üle võtmas. Tema juhitud väed olid kõige võimsamad pealetungijad. On üks videogi, kus USA kindral tunnustab Suleimanit panuse eest, aga samas nati hiljem tambib ta USA huvide ees maha. See oli saane Upfront sealt Al-Jazeerast. Tookord, kui Suleimani tapeti, siis oli Suleimanil kaasas kiri, vastus Saudi “demokraatiaga” suhete normaliseerimiseks. Iraagi minister andis loa, ning siis tapeti.

    Ja nüüd tapavad USA tegelased Iraagi POLITSEINIKE ( huvitav kui ma mõnele fataalse teeks Eestis? ), sõjaväelasi, ning PMO ( Wikipeediaski on, et ka KRISTLASTE JA JEZIIDIDE ) üksuseid? USA ON VAENLANE.

 • Avatar

  Tuleb nentida, et ka UU kommentaare kontrollivad moderaatorid, kes on antisemiitlikult ehk siis juudivaenulikult meelestatud

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Väga pugejalik artikkel st.kui sul on jõud ja oskused siis võid suveräänsete riikide territooriumil tappa suveräänsete riikide kodanikke ! Pole vaja kohut ja süü tõendamist vaid aitab valge isa arvamusest !
  Kas oled ka samal arvamusel kui USA luure juhtkonda niimoodi tapma hakatakse ? Kas nende kuritegude register on lühem ?

 • Avatar

  Kas Hr Millerit pole lubatud kritiseerida?

 • Avatar

  Kasutades kunstilisi väljendeid siis Ats – “bljaad lõpeta globalistlike jura ajamine”.
  Et siis kui meie Kaitseväe 2. osakond teeb mida Venemaa vastu siis on OK, et Venemaa paneb tale autopommi.
  See sinu poolt mainitud CIA (enne OSS) on kurat juba üle 70 aasta sekkunud teiste riikide siseaasjadesse.
  Sooritades riigipöördeid ja mõrvu ja kui keegi julgeb neile vastu astuda siis on tema saatana kehastus.
  Isegi kohalikus banaanivabariiklikus konnatiigis kehtib ENSEKAITSE põhimõte – miks sinu arvates see sinu oponentide suhtes ei kehti!?
  Nii, et Ats – tegele palun kunstiga edasi on sind lihtsam ignoreerida – selline püünetamine on hale.

 • Avatar

  Järgnev jutt on kindlasti igale normaalse mõtlemisvõimega inimesele selge, aga kuna on kahjuks ka üsna palju ajupestuid, siis oleks õilis tegu nende ajud võimaluse piirides pahnast puhastada. Niisiis: Üheks põhiliseks loodusseaduseks on igas nähtuses erinevuste olemasolu. Paraku tekivad erinevuste vahel konfliktid ehk siis maakeeles öelduna vägivald. Eeltoodust järeldub, et vägivald on samuti loodusseadus, mitte mingi eelajaloolise inimesetaolise olendi leiutis. Nagu kogu maailma ajalugu on näidanud, saab seda paratamatut vägivalda vähendada ainult vägivalla( ehk siis vastuvägivalla ) abil. Oluline on seejuures see, et jääkvägivald oleks lõpptulemusena väiksem eelnevast vägivallast. Juudid näiteks on vaatamata oma suhteliselt väikesele rahvaarvule nii palju saavutanud tänu sellele, et nad oma tegevuses lähtuvad loodusseadustest ehk siis vägivallale ( mida nende suhtes on ajaloo jooksul palju toime pandud ) vastavad vägivallaga

  • Avatar

   “Juudid näiteks on vaatamata oma suhteliselt väikesele rahvaarvule nii palju saavutanud tänu sellele, et nad oma tegevuses lähtuvad loodusseadustest ehk siis vägivallale ( mida nende suhtes on ajaloo jooksul palju toime pandud ) vastavad vägivallaga”

   Pane nüüd väga hästi tähele. Juute pole mitte kunagi üheski ühiskonnas sallitud, ning isegi sioniste ei tooks esile, lihtsalt juute. Väike, äärmiselt rõve usund, isegi rahvust ei tooks esile, nad ju kõigist rassist! Lihtsalt see koolkond. Ning kui see sitt ükskord pühitakse maailma pealt, koos nende poolt mõjutatud “moslemi” sitaga, kelle perset meie lakume, nagu näiteks Saudi Araabia, siis saabus ka kristlaste õuele õnn.

   Ma olen talletanud venkude vk-s mõndasid videoid, mis on isegi ÜRO-s olnud esindatud. Ning kunagise ERR-i poolt üle kantud video, kus Iisraeli sõdur räägib, et nn. “kaitseliitlane” ( IDF) peab saama “käe valgeks”. Tapma filistiinlase. Ise raisad on sama tõugu ja rassist!

   Kavatsen levitada juudivastast propagandat, selekteerida välja AINULT tõe, ning seda KOGU OMA ELU! Ja levitan seda neis infokanalites, kuni surmani, kus ei ole seda lääne tsensuuri! Juut värdjas ei saa lihtsalt eriti kaua elada.

 • Avatar

  https://objektiiv.ee/usa-toi-tuumarelvad-turgist-ara-ja-paigutas-need-saksamaale-poola-ja-uhte-balti-riiki/
  https://www.zerohedge.com/geopolitical/us-nukes-reportedly-delivered-poland

  Uueduudised on vait kui sukk sellest.
  Ats vist pole märganud seda? Miks öeldakse “ühte balti riiki” aga mitte täpselt? Tegelikkuses tahetakse pikemat aega tuua just Eestisse.

 • Avatar

  Pikk jutt on teadagi mis jut……

 • Avatar
  Paluks pisut asust, Ats!

  Kas Ats Miller on aus? Kindlasti mitte.Lohutaks end sellega, et ta kuulub lihtsalt USA meedia poolt ( ka meie peavoolumeedia järgib usinalt USA ajupesu!) ajupestute hulka.Aus ja loogiliselt mõelda suutev Ats esitaks enesele küsimuse:Kas USA sõdib Iraaniga oma territooriumil või käib tapmas hoopis võõrsil, teisel pool maakera? Kumb kummale kalle tungis?Kas Iraan ründas USA-d või on asjad vastupidi? Mida on USA-l iraani ja kogu Araabiamaadesse asja peale nafta? Kas see nafta ei peaks kuuluma hoopis põliselanikele, mitte USA-le?Jne, jne jne
  Tuumarelvad ja raketid on tänapäeval ainukesed tagatised, mis annavad riikidele mingigi julgeolekugarantii USA vastu.

  • Avatar

   Mida on Iraanil asja Iraaki või Süüriasse või teistesse araabiamaadesse?Mida on Venemaal sinna asja?
   Millest sa, sõge inimene, räägid?Kui Iraan saab tuumarelva, on tema esimene ohver Iisrael, mille ta on lubanud hävitada.Kas Iraan tohib?

 • Avatar

  Ei usu. KES andis 6iguse just USAle olla see maailma sandarm, sekkuda teiste riikide välispoliitikasse? Mitte miski ei 6igusta seda USA tegu. MITTE MISKI EI 6IGUSTA OKUPATSIOONI IRAAGIS, LIIBÜAS, VENETSUEELAS… Ärgem unustagem ka et mis jobukakud on olnud viimased USA presidendid, kui palju neid vale lipu all olevaid operatsioone on tehtud, ning et kui palju on nafta ja muude maavarade pärast alustatud okupatsiooni, ning juutide huvide eest alustatud just s6da, mida isegi ameeriklased ise ei salli.
  WIkipedia selles osas pole ka samas eriti usaldusväärne infoallikas, kui teame et kes seda tsensuurivad ja mis teemadel ei tohi kirjutada midagi juurde.

  Samuti pole ka kindel et USA v6im ikka on päris ameeriklaste oma. Toon 1 näite: Ameerika ajakirjanik v6ib kritiseerida mida iganes, kasv6i presidenti, aga kui ta kritiseerib 1 korra Iisraeli siis on ta karjääril kriips peal.

  • Avatar

   Hr Ats Miller ei tundu rumal olevat, järelikult jääb üle vaid võimalus et ta on ebaaus ning teeb kellegi huvides räpast ajupesu. Üsna madalatasemelist ajupesu stiilis kes paha maha lööb on hea, vaatamata sellele et mahalööja võib hoopiski hullem pätt olla. Samuti ei ole eriti tõenäoline Iraani kindrali kohta adekvaatse info saamine avalikust meediast.

  • Avatar

   Mitte miski ei 6igusta seda USA tegu. MITTE MISKI EI 6IGUSTA OKUPATSIOONI IRAAGIS, LIIBÜAS, VENETSUEELAS…

   Valgusta mind, kallim, millal on USA Liibüat ja Venetsueelat okupeerinud?
   Sinusugused ootavad ikka valget laeva idast, ehk isegi Hiina poolt.Või soovid hoopis rätipäid endale kaela?Jaa leidub ka selliseid eestlasi, ja kahjuks mitte väga vähe.Mina nendega tegemist teha ei taha.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused