Austraalia kaitseväe ülemaks saab kindral, kes juhtis paadipõgenike peatamise operatsiooni

Austraalia paadipõgenikudAustraalia paadipõgenikud

Austraalia kaitsejõudude järgmiseks ülemaks saab kindral, kes juhtis sõjaväeoperatsiooni asüülitaotlejate Austraaliasse jõudmise takistamiseks, mis lubab eeldada, et riigi karm immigratsioonipoliitika jääb püsima.

Peaminister Malcolm Turnbull teatas esmaspäeval, et kindralleitnant Angus Campbell vahetab juulis kaitsejõudude ülema kohal välja lennuväemarssal Mark Binskini, kes läheb nelja ametiaasta järel erru.

Campbell sattus avalikkuse tähelepanu alla 2013. aastal alanud operatsiooniga Sovereign Borders, millega konservatiivide ja liberaalide valitsus üritas takistada tuhandete Lähis-Ida, Aafrika ja Aasia põgenike riiki jõudmist. Samas on Austraalia jõulist tegevust toodud eeskujuks Euroopale, kes käitub Vahemere paadipõgenike tagasisaatmise puhul hambutult, lubades ka inimõiguslaste laevadel takistamatult inimkaubitsejatega koostööd teha.

Operation Sovereign Borders (OSB) on Austraalia kaitsejõudude juhitud piirikontrolli operatsioon, mille eesmärk on peatada varjupaigataotlejate saabumine Austraaliasse. See on suures osas suunatud inimkaubanduse vastu, kus ebaseaduslike laevade saabumisel Austraaliasse rakendatakse nende suhtes nulltolerantsi koos kohustusliku kinnipidamisega. Üldjuhul on sellistel laevadel olnud põgenikud suunatud pagulaskeskustesse Nauru ja Manuse saartel. Sealt Austraaliasse pääsemiseks tuleb läbida väga pikk ja keerukas taustauurimisprotsess.

Austraaliat on karmi immigratsioonipoliitika tõttu vihaselt rünnatud, kuid Canberra toetub rahvusvahelisele seadusandlusele, mis lubab Austraalial keelata võõraste laevade sisenemise riigi territoriaalvetesse, seda aga ei saa võrdsustada põgenike tagasisaatmisega. Peamisteks paadipõgenikeks on Sri Lanka, Bangladeshi, Birma ehk Myanmari, Malaisia ja Indoneesia immigrandid.

Samas on Austraalia valitsus lubanud soodustada tagakiusatavate Lõuna-Aafrika valgete farmerite saabumist Rohelisele mandrile.

Kommentaarid