Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Austraalia suurpõlengute taga ei tundu olevat mitte kliimamuutused, vaid kurjad inimesed

-
09.01.2020
Põlengujärgne maa Austraalias.
© EPA/Scanpix

Austraalia metsapõlengud on pannud muretsema ja kaasa elama kogu maailma. Uudised miljonitest hukkunud loomadest ja fotod paljaks põlenud maastikest ei jäta ilmselt külmaks kedagi. Paljude arvates on tegemist kliimamuutuste julma näoga.

Näitleja Rossel Crowe ja Cate Blanchett ei suutnud jätta seda teemat mainimata isegi oma Kuldgloobuste võidukõnedes. „Siin ei ole mingit kahtlust. Austraalias toimuv tragöödia on tingitud kliimamuutustest,“ seisis nn kliimaekspert Crowe kõnes, mille luges Kuldgloobuste galal ette näitlejanna Jennifer Aniston, kuna Crowe ise oli liiga hõivatud Austraalias oma perekonna päästmisega põlengute käest.

Samas viitavad hulgalised tõendid, et põlengud ei pruugi sugugi olla seotud nn kliimamuutustega. Austraalia politsei sõnul on nad arreteerinud viimaste kuude jooksul enam kui 180 süütamises kahtlustatavat isikut. Ajaleht The Australian kirjutab:

„Politsei on arreteerinud 183 isikut, keda kahtlustatakse Queenslandis, Uus-Lõuna-Walesis, Victorias, Lõuna-Austraalias ja Tasmaanias metsade süütamises viimastel kuudel. Uus-Lõuna-Walesi politsei andmed kinnitavad, et alates 8. novembrist on 183 inimesele esitatud süüdistus või tehtud hoiatus metsapõlengutega seotud rikkumistes ja 24 inimest on arreteeritud metsade tahtliku süütamise kahtlusega.“

Liikvele on läinud erinevad kahtlused väidetavate süütamiste motiivide kohta. Mõnede arvates võib tegu olla džihadistidega – rünnakud, millele kutsus möödunud aastal oma toetajaid üles ka Islamiriik. Teiste arvates võivad aga süütamiste taga olla fanaatilised rohelised, kes püüavad tõmmata sellega tähelepanu oma lemmikteemale – kliimamuutustele.

Enamikul juhtudel võib aga tõde olla palju proosalisem. Nimelt tsiteerib The Australian Melbourne’i ülikooli professorit Janet Stanley’t, kes viitab asjaolule, et süütajate puhul on olnud enamasti tegemist 12-24 aastaste noormeestega. „Tegemist on sageli lastega, kellel ei lähe koolis hästi või kes on jätnud kooli pooleli ning on töötud. Seosed õnnetusjuhtumite ja tahtlike süütamiste vahel on väga ebaselged, sest enamik süütajaid ei soovi suure tõenäosusega põhjustada suuri katastroofe. Nad ei plaani teadlikult kaose korraldamist ja trahvid kogemata metsa süütamise eest on palju väiksemad, kui tahtliku süütamise eest.“

Allikad: The Australian, Breitbart