Austraalias kadus Rahvaste Ühenduse mängudelt 13 “ärahüpanud” Aafrika sportlast

Põgenikekeskus Jõulusaarel Austraalias.Põgenikekeskus Jõulusaarel Austraalias.

Oma rangete immigratsioonireeglite poolest tuntud kängurumaa on silmitsi uue sissetungi liigi ehk ärahüppamisega.

Austraalias peetavate Rahvaste Ühenduse mängude ajal on kadunud 13 Aafrika riikide sportlast, teatasid korraldajad neljapäeval. Gold Coasti mängudelt on haihtunud Rwanda ja Uganda sportlased, otsitakse ka kahte võistlejat Sierra Leonest.

“Loomulikult otsime me väga põhjalikult,” ütles Rahvaste Ühenduse mängude liidu tegevjuht David Grevemberg. Gold Coasti mängudeks sportlastele antud viisade kehtivus lõppeb 15. mail, vahendab BNS.

Kolmapäeval jäi kadunuks kaheksa konfliktidest räsitud Kameruni sportlast – kolmandik riigi 24-liikmelisest meeskonnast. Grevemberg ütles, et nende otsinguid jätkatakse, aga kõige tähtsam on sportlaste heaolu. Austraalia siseminister Peter Dutton on hoiatanud, et sportlased saadetakse sunniviisil kodumaale tagasi, kui nad üritavad viisarežiimi rikkuda. 2000. aasta Sydney olümpiamängude ajal jäi pärast viisa kehtivuse lõppu Austraaliasse üle 100 sportlase.

Austraalia on tuntuks saanud selle poolest, et ei võta niisama lihtsalt vastu niinimetatud paadipõgenikke, kes üritavad Kagu-Aasiast Rohelisele Mandrile pääseda. Need, keda rannavalve päästab, suunatakse Nauru, Manuse või Jõulusaare saartel asuvatesse põgenikekeskustesse, kus neil tuleb läbida pikk ja põhjalik taustauuring, sageli aga asüüli neile ei anta. Paadipõgenikud on enamasti pärit Sri Lankast, Bangladeshist, Myanmarist ehk Birmast, Malaisiast ja Indoneesiast.

Rahvaste Ühendus (varem Briti Rahvaste Ühendus) on riikide ühendus, millesse kuulub 2017. aasta seisuga 52 riiki. Neist enamik on endised Suurbritannia kolooniad. Üheks nende koostöövormiks on sportmängud.

Kommentaarid