Austria valimistel võidutsesid Sebastian Kurzi konservatiivid, valitsuse loomiseks on variante mitu

Maailm,
©EPA/Scanpix
Valimiste võidumees Sebastian Kurz.

Austria üldvalimised võitis taas ülekaalukalt endise kantsleri Sebastian Kurzi Austria Rahvapartei (ÖVP), kes kogus esialgsete tulemuste kohaselt 38,4% häältest.

ÖVP endine koalitsioonipartner, parempoolne Vabaduspartei (FPÖ) kogus 17,3%, mis on 8,7% vähem kui eelmistel valimistel. Sotsiaaldemokraadid (SPÖ) pidid leppima halvima tulemusega alates teisest maailmasõjast, saavutades küll ÖVP järel teise koha, kuid kaotasid eelmiste valimistega võrreldes 5,4% oma toetajatest.

Rohelised kogusid juurde 8,4% hääli ja nende tulemuseks oli 12,4%. Liberaalne Neos sai 7,4% häältest ja vasakpoolne Jetzt kukkus üldse parlamendist välja, kogudes vaid 1,9% häältest.

Valimisõhtul triumfeeriv Sebastian Kurz ütles oma kõnes: „Me oleme kõige tugevam jõud Austria parlamendis. Me oleme rahvapartei!“

Kurz on Austria konservatiivide hulgas vaieldamatult kõige populaarsem poliitik ja neli kuud pärast nn Ibiza-afääri ning oma esimese valitsuse lagunemist saab Kurz nüüd ilmselt uue võimaluse valitsuse kokku panemiseks.

Ees seisavad aga küllaltki keerulised koalitsiooniläbirääkimised. Põhimõtteliselt võiks Kurz alustada läbirääkimisi ka teise tulemuse saavutanud sotsidega, kuna Austrias on konservatiivid koos sotsiaaldemokraatidega varasemalt korduvalt valitsuses olnud. Kuid praeguseks on lõhe kahe partei vaadete vahel muutunud väga suureks.

Uude koalitsiooni FPÖ-ga suhtutakse pärast Ibiza-afääri üsna suure skepsisega ja hetkel tundub pigem tõenäoline, et FPÖ jääb mõneks ajaks opositsiooni.

Kolmanda variandida tuleks kõne alla midagi täiesti uut. Nimelt koalitsioon rohelistega. Mõnede analüütikute arvates annaks selline valitsus Kurzile võimaluse võtta endale taas teerajaja roll Euroopas.

Sellele koalitsioonile on oma toetus avaldanud juba ka näiteks Austria president Alexander Van der Bellen, kelle sõnul plaanib ta hoolega jälgida, et Austria saaks endale jätkusuutliku ja olulistele tulevikuteemadele tähelepanu pöörava valitsusel. Samas on rohelised muidugi oma vaadetelt palju äärmuslikumad ja paljud konservatiivid ei usu, et sotsiaal- ja kliimapoliitikas ühele meelel jõutakse.

Hetkel on Kurz hoidnud siiski avatuna kõik koalitsioonivõimalused.

Allikad: Die Welt, De Standaard

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused