Austrias mälestati kommunistidele välja antud horvaate

Maailm,
- Updated
Bleiburg 2015

Bleiburgi linnas Austria lõunapiiri lähedal mälestati laupäeval horvaate, kes langesid pärast Teise maailmasõja lõppu mais 1945 Jugoslaavia kommunistide ohvriks. Sündmuste 70. aastapäev tõi kokku rekordarvuna 50 000 inimest, kirjutab Večernji list.

Tänavu möödus 70 aastat Punaarmee sissetungist Euroopasse, mis tõi endaga kaasa palju koletuid kuritegusid nii punaväelaste kui ka kohalike kommunistide käte läbi. Senini püütakse kommunistide kuritegusid maha vaikida.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mais 1945 põgenesid kodumaalt sajad tuhanded horvaadid. Nendega koos taganesid Horvaatia sõdurid, kes olid seni kommunistide vastu võidelnud, kuid panid nüüd relvad maha, et alistuda Austriasse jõudnud Briti vägedele. Britid aga alistumist vastu ei võtnud ja käskisid horvaatidel anda end Jugoslaavia kommunistlike partisanide “kaitse” alla. Milline see kaitse välja nägi, selgus peagi, kui kohale jõudnud kommunistid avasid rahvamassi pihta miinipilduja- ja kuulipildujatule. Ellujäänutest paljud hukati järgnevatel päevadel ja kuudel, kokku langes kommunistide ohvriks hinnanguliselt 200 000 horvaati.

Bleiburgi massimõrva ohvrite mälestamisega tegid 1950ndatel algust horvaadi emigrandid. Seekordne mälestusüritus oli aga ajaloo suurim ja Austria politsei andmetel võttis sellest osa 50 000 inimest. Kõnesid pidasid Zagrebi peapiiskop, kardinal Josip Bozanić, horvaadi moslemite kogukonna juht Aziz ef. Hasanović, opositsioonipartei Horvaatia Demokraatlik Liit esimees Tomislav Karamarko ja Horvaatia presidendi esindaja. Rahvast tõid kohale sajad bussid Horvaatiast, Bosniast ja Hertsegoviinast ning mujalt Euroopast.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused