Baltimaad, Poola ja Rumeenia välisministrid nõuavad totalitarismi süütegude uurimise jätkamist

Maailm,
©AFP/Scanpix
MRP-teemaline pilt Poolas Gdanski ajaloomuuseumis.

Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Rumeenia välisministrid tegid ühisavalduse Molotovi-Ribbentropi pakti 80. aastapäeva puhul, rõhutades, et totalitarismi süütegusid tuleb edasi uurida.

23. augustil möödub 80 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti allkirjastamisest Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa vahel, mis vallandas Teise maailmasõja ning paiskas pool Euroopat aastakümneteks viletsusse. Paktil oli salaprotokoll, millega sisuliselt jagati Ida-Euroopa mõjusfäärideks, märkisid välisministrid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Tänasel päeval mälestame kõiki neid, kelle surma ja purunenud elu põhjustasid natsistliku ja stalinistliku ideoloogia ajel sooritatud kuriteod. Valu ja ülekohus ei lange kunagi unustusse. Me mäletame,“ seisab avalduses.

Ühtlasi kutsuvad ministrid kõigi Euroopa riikide valitsusi üles toetama nii moraalselt kui ka materiaalselt totalitarismi kuritegude ajaloo jätkuvat uurimist. „Ohvrite mälestus sunnib meid toetama ajaloolise õigluse saavutamist, jätkates teadustööd ja suurendades avalikkuse teadlikkust Euroopa maailmajao totalitaarsest pärandist,“ on öeldud ühises avalduses.

Allakirjutanud riikidel on kindel soov jätkata tööd partneritega Euroopas ja mujal maailmas selle nimel, et mineviku õudused enam uuesti aset ei saaks leida.

Ühiselt toonitatakse, et tänane Euroopa on turvaline paik kõigile rahvastele, ent ollakse valmis võitlema kindlameelselt igasuguse ülekohtuga. „Usume, et eurooplased ei lepi enam kunagi totalitarismi ega genotsiidiga ükskõik millise rahva vastu,“ lisavad ministrid. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused