Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Belgia poliitikamaastikul kõlavad ÜRO rändeleppe osas arvamused selle vajalikkusest kuni kaosehoiatusteni

-
14.11.2018
Belgia migratsiooniminister Theo Francken on rändeleppe vastu.
© AFP/Scanpix

Belgias, nagu ka mujal, käib arutelu ÜRO rändepakti üle, millega kaasnevad ka eriarvamused.

Belgia föderaalvalitsuse peaminister Charles Michel on öelnud, et tema kirjutab paktile kindlasti alla. Kuid nüüd on selle vastu astunud valitsuses olev flaami rahvuslaste partei Uus-Flaami Allianss (N-VA). Oma olemuselt on N-VA pigem liberaalne, kuid mõõdukalt rahvuslust pooldav ja massiimmigratsiooni osas kriitiline.

Septembri lõpus kinnitas peaminister Michel (Valloonia paremtsentristlik Reformistlik Liikumine – MR) ÜROs, et Belgia allkirjastab kindlasti pakti. Kuid N-VA ei ole sellega enam nõus. Föderaalvalitsuse migratsiooniministri Theo Franckeni (N-VA) kõneisik ütles eile ajakirjandusele selge sõnaga: „Sellele tekstile me alla ei kirjuta.“ Tema sõnul ei toeta N-VA ÜRO rändelepet mitte mingil juhul. Pakt ei olevat kooskõlas ei koalitsioonilepingu ega ka N-VA parteiprogrammiga.

Veel reedel oli Theo Francken televisioonis pakti üle rääkides veidi kidakeelsem, kuid juba siis avaldas ta oma kahtlusi leppe mittesiduvuse osas. Ühtlasi oli ta veendunud, et Global Compact for Migration muudab illegaalse migratsioonikaose Euroopas veel hullemaks.

Alates järgmise aasta jaanuarist saab Belgiast ÜRO Julgeolekunõukogu roteeruv liige ja Belgia peaministrile teeb ilmselt lisaks kõigele muule muret tõsiasi, et Julgeolekunõukogu liikme taandumine ÜRO jaoks olulisest leppest ei jäta head muljet.

Möödunud nädalal jõudis Belgia valitsus kokkuleppele, et juristid ja eksperdid vaatavad pakti veel kord hoolega üle. Kuid üha rohkemate riikide vastuseis paktile ja selle allkirjastamisest loobumine, eriti aga Austria loobumine, pani ka N-VA asja üle sügavamalt järele mõtlema.

Peaminister Micheli kõneisik kinnitas, et esialgu oli peaminister valmis leppe allkirjastama, kuid valitsusjuhina tuleb tal teha kompromisse ja ta peab arvestama ka flaami rahvuslaste arvamusega. Milline saab olema Belgia valitsuse lõplik otsus on esialgu veel lahtine.

Allikas: De Standaard

Refereeris Triin van Doorslaer