Bogota naislinnapea utoopiad – võidelda aastakümneid kodusõjas elanud Colombias võõraviha ja rassismiga

Maailm,
©AFP/Scanpix
Bogota linnapea Claudia Lopez on ideede poolest ehtne Lääne vasakliberaal.

Tundub, et liberalism lausa röövib mõistuse peast – seda siis, kui kodusõjas vaevleva riigi üks linnapea lubab võidelda asjade eest, mis on reaalsed vaid rahulikus riigis.

Bogotá esimene naislinnapea Claudia López andis kolmapäeval ametivande, lubades tuua Colombia rahutusse pealinna tugeva juhtimise ja tõotades võidelda rassismi, klassivahede ja võõravihaga.

Vasaktsentristist linnapea, kes abiellus detsembris oma samasoolise partneriga, võtab üle linna juhtimise, millest on saanud president Iván Duque vastaste üleriigiliste meeleavalduste koondumispunkt.

López korraldas tava eirates oma ametisse astumise tseremoonia Bogotá Simón Bolívari nimelises pargis sadade inimeste osavõtul.

“Tänan teid kõiki minu saatmise eest sellel erilisel hetkel minu elus, võttes mind vastu kui Bogotá ajaloos esimest linnapeaks valitud naist, teistsugust naist,” lausus vastne meer rahvale.

Lópeze valimisvõit oktoobris oli üks mitmest Duque erakonda Demokraatlik Tsenter (Centro Democrático) tabanud tagasilöögist. Presidendi erakond kaotas valimistega kontrolli mitme suurlinna üle ja paljud näevad pealinna uues meeris väljakutse esitajat Duque presidendivõimule.

Seitsme miljoni elanikuga Colombia pealinna on raputanud viimasel kuuel nädalal mitu Duque-vastast suurmeeleavaldust.

Linnas elab ka umbes veerand 1,6 miljonist venezuela põgenikust, kes on riigi majanduskrahhi tõttu Colombiasse põgenenud.

Bogotá uus linnapea esitas ametisseastumiskõnes oma muutuse päevakorra, mis keskendub võitlusele julgeoleku puudumise ja liiklusummikutega linnas läbi töökohtade ja kvaliteetse tasuta hariduse pakkumise. López on lubanud oma nelja-aastasel ametiajal ka senisest rohelisemat Bogotád.

Vastne meer kutsus pealinna elanikke looma kodanikukultuuri, mis juurib lõplikult välja igasuguse rassismi, klassikuuluvuse, matšolikkuse ja võõraviha.

“Bogotá, suur aitäh mulle oma oleviku ja tuleviku usaldamise eest. Ma luban seda usaldust õigustada ja anda endast kõik, et meie Bogotá oleks nelja aasta pärast hoolivam, kaasavam ja kestlikum linn ja piirkond,” ütles López.

López on alates 16. detsembrist abielus oma senaatorist elukaaslase Angélica Lozanoga.

Colombia pealinna uus linnapea pälvis esimest korda avalikkuse tähelepanu parlamendisaadikute ja parempoolsete poolsõjaväeliste rühmituste sidemete paljastamisega.

Skandaali puhkemise järel pidi ta lühikeseks ajaks riigist põgenema, kuid ta pöördus 2014. aastal tagasi ja valiti senatisse. Eelmise aasta presidendivalimistel kandideeris ta asepresidendiks.

27. oktoobri Bogotá linnapeavalimistel saavutas ta napi võidu liberaal Carlos Fernando Galáni üle.

Columbias on alates 1949. aastast kestnud kodusõda vasaksisside ja valitsuse vahel, mis viimastel aastatel on küll vaibunud, kuid marksistlike partisanide FARC-ist eraldunud rühmitused, kes tegelevad ka uimastiäriga, jätkavad võitlust.

Sellises olukorras on sotsiaalse õigluse eest, võõraviha ja rassismi vastu võitlemine küll läbikukkumisele mõeldud – praktiliselt kõigis Ladina-Ameerika riikides (Venetsueela, Tšiili, Boliivia jt) on ühiskondlikud pinged tipus ja oleks päris huvitav näha, kuidas Bogota linnapea võitleb sadadest tuhandetest Venetsueela põgenikest üleujutatud pealinna slummides võõravihaga.

Marksistlikud tegelased nagu Morales Boliivias või Chavez Venetsueelas on varemgi paradiisi lubanud, kuid on viinud riigid põrgusse. Claudia López aga tundub lisaks olevat üle võtnud kõik Lääne vasakliberaalide utoopiad. (AFP-BNS-UU)

Kommentaarid

One commentOn Bogota naislinnapea utoopiad – võidelda aastakümneid kodusõjas elanud Colombias võõraviha ja rassismiga

  • Avatar

    Morales võib olla küll marksist, aga ta on ka rahvuslane kes seisab vastu USA pidevale omavolile Lõuna-Ameerikas. Tõenäoliselt oleks seal ka vähem marksiste kui USA ei peaks vajalikuks seal pidevalt sotsiaaltädi/maailmapolitseid mängida.

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused