Boris Johnson käib tooride kongressil välja oma kompromissplaani, mille tagasilükkamisel tuleb kindel leppeta Brexit

Maailm,
©ZUMAPRESS.com/Scanpix
Peaminister Boris Johnson tooride kongressil.

Täna, 02. oktoobril, plaanib Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson avalikustada oma uue Brexiti plaani, mille ta esitas EL-i liidritele juba eile. The Telegraph kirjutab, et uue plaani kohaselt oleks Põhja-Iirimaa kuni aastani 2025 Euroopa Liidu suhtes eriseisuses.

Plaan näeb ette piirikontrolli Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa vahel järgmiseks neljaks aastaks ning tollikontrolli Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahel. Kardetavasti ei teota aga EL-i liidrid seda plaani kuigi meelsasti, kuna sellega vabaneks Ühendkuningriik EL-i tollireeglitest ja saaks võimaluse lihtsustatud tollipiiri loomiseks Põhja-Iirimaaga.

Põhimõtteliselt tähendaks see seda, et Põhja-Iirimaa jääks suuresti EL-i ühisturu liikmeks kuni vähemalt 2025. aastani, kuid lahkuks koos ülejäänud Ühendkuningriigiga EL-i tolliliidust.

Nelja aasta möödudes on Põhja-Iirimaal vabadus otsustada, kas nad soovivad jääda seotuks EL-iga või liituda uuesti Briti seadusruumiga, mis on selleks ajaks eeldatavasti Brüsselist lõplikult eemaldunud. Tõenäoliselt on plaani vastu ka Iirimaa valitsus, kes võib öelda, et sellega rikutakse nn suure reede lepingut ja ühisturu terviklikkust.

Johnson avaldas oma plaani üksikasjad The Telegraphile enne kolmapäevast, 02. oktoobri suurt kõnet praegu toimuval Briti konservatiivide kongressil. Oma kõnes nimetab ta uut plaani ausaks ja mõistlikuks kompromissiks, mis on valminud 70 päeva kestnud läbirääkimiste tulemusena.

Lisaks plaanib Johnson viidata sellele, et valijad ootavad meeleheitlikult fookuse liikumist ka teistele teemadele. „Rahvas, EL-i lahkumise pooldajad, EL-i jäämise pooldajad, kogu maailm – kõik tahavad, et me liiguksime edasi.“

„Ma kardan, et pärast kolme ja poolt aastat tunnevad inimesed, et neid on lollitatud. Nad on hakanud kahtlustama, et siin riigis on jõud, mis ei tahagi üldse Brexiti toimumist. Ja kui see osutub tõeks, siis on sellel väga tõsised tagajärjed demokraatiale,“ seisab kõnes.

Johnsoni parem käsi ja strateeg Dominic Cummings on hoiatanud, et Ühendkuningriik on valmis lahkuma leppeta, kui EL ei suvatse plaani tõsiselt suhtuda. „Kui aus olla, siis me ei kavatse jääda ootama nendepoolseid läbirääkimisi,“ ütles ta vanemnõunikega kohtumisel. „Kui nad meie pakkumise tagasi lükkavad, siis on kõik.“

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused