Boris Johnson: Suurbritannia on leppeta lahkumiseks paremini ette valmistatud, kui arvatakse

Maailm,
©Scanpix
Uus Briti peaminister Boris Johnson annab Brexitile palju lootust.

Õhus on tunda “külma sõda” EL-i Suurbritannia vahel, sest uus Briti peaminister Boris Johnson ei kavatse Theresa May moodi kapitulant olla.

Neljapäeva õhtul Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ja Ühendkuningriigi uue peaministri Boris Johnsoni vahel toimunud pingelises telefonivestluses teatas Johnson, et Ühendkuningriik ei ole nõus jätkama läbirääkimisi Euroopa Liiduga, kui Brüssel ei loobu praegusest Iirimaa piiriküsimuse lahendusest.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Sama kinnitas Johnson eile õhtul ka Euroopa Komisjoni lahkuvale presidendile Jean-Claude Junckerile. Brüssel nimetas Johnsoni nõudmist küll vastuvõetamatuks, kuid ilmselgelt on ELis hakanud vaikselt maad võtma paanika ja kardetakse nn Brexiti külma sõja puhkemist.

Johnson ütles Macronile, et soovib lahkumiseks lepet ja on igati valmis selle nimel tööd tegema, ent meenutas Prantsusmaa presidendile, et Theresa May poolt sõlmitud lahkumislepe on Briti parlamendi alamkojas juba kolm korda tagasi lükatud. „See lepe ei lähe läbi, mis tähendab, et lahkumiselepe tuleb uuesti avada ning Iirimaa piiriküsimuse punkt tuleb tühistada,“ ütles Johnsoni kõneisik. „Me oleme valmis alustama läbirääkimistega, kuid hetkel on ebaselge, milline saab olema nende kõneluste lähtealus,“ lisas ta.

Emmanuel Macron kutsus Boris Johnsoni ka Prantsusmaale visiidile, samas plaanib Johnson võtta lähiajal ette ringreisi Euroopa Liidu pealinnades. Ühtlasi on ELi liikmesriikides hakatud aru saama, et Ühendkuningriik ei pruugigi alluda liidu survele. Johnsoni sõnul on Ühendkuningriik leppeta lahkumiseks palju paremini ette valmistatud, kui arvatakse.

Telefonivestlus Jean-Claude Junckeri ja Boris Johnsoni vahel lõppes eile õhtul ilma, et ummikseisu lahendamisest oleks olnud mingeidki märke. Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier’i laiali saadetud memos seisis: „Meie poole jaoks on oluline püsida rahulikuna, pidada kinni oma põhimõtetest ja näidata 27 liikmesriigi solidaarsust.“ Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles aga, et leppeta Brexit võib luua ELi ja Ühendkuningriigi vahele raudse eesriidega sarnase poliitilise olukorra.

ELi poolsed süüdistused ja hirmutamised võivad veelgi eskaleeruda, kui Ühendkuningriik keeldub maksmast nn lahkumisraha, mis on 36,3 miljardit eurot. Diplomaadid pelgavad ka Donald Trumpi asumist Ühendkuningriigi poolele, mis tähendaks protektsionistliku kaubandussõja ägenemist.

Brexiti-meelseid seadusandjaid koondava Euroopa Uurimisgrupi (ERG) aseesimees ja parlamendisaadik Mark Francois teatas, et kui Johnson peaks tulema May lahkumisleppega uuesti parlamendi ette, siis nemad selle poolt ei hääleta, ka siis mitte, kui Iirimaa piiriküsimust puudutav punkt on tühistatud. „EL on meist kolm aastat lihtsalt üle sõitnud, sest mitte keegi ei hakanudki ELile tegelikult vastu,“ ütles Francois.

Allikas: The Daily Mail

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused