Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Brexiti järel terendavad silmapiiril Spaxit ja Polexit ehk savijalgadel koloss vangub

-
26.12.2019
Euroopa Liit kipub tähti kaotama.
© AFP/Scanpix

Hispaania on Poola järel juba teine riik, kes viimase kümne päeva jooksul on ähvardanud Euroopa Liidust lahkumisega, põhjuseks kasvav pahameel Brüsseli suureneva mõjuvõimu üle liikmesriikides.

Möödunud nädalal otsustas Euroopa Kohus, et Hispaania oleks pidanud vabastama vanglast Euroopa Parlamenti valitud Kataloonia iseseisvusmeelse poliitiku Oriol Junquerase ning tagama talle saadikuputumatuse. Lisaks avab Euroopa Kohtu otsus nüüd ilmselt ukse europarlamenti ka Kataloonia ekspresidendile Carles Puigdemontile ja tema tervishoiuministrile Toni Comínile, kes elavad Belgias eksiilis. Euroopa Kohtu otsus kutsus esile laialdase pahameele Hispaanias.

Suuruselt kolmas Hispaania partei, parempoolne Vox, mis seisab ühtlasi kategooriliselt Kataloonia iseseisvumise vastu, teatas, et Hispaania võib kaaluda Brexitile sarnast lahkumisreferendumit. Voxi esimees Santiago Abascal kritiseeris teravalt EL-i ja väitis, et Euroopa Kohtu otsus, millega muudeti kehtetuks Hispaania ülemkohtu otsused, oli tema riigile ja selle iseseisvusele alandav.

Hispaanias levis sotsiaalmeedias kulutulena idee Spaxitist ja Abascal kritiseeris Luxembourg’i kohtunikke. Ta säutsus Twitteris, et Hispaania ei tohiks Euroopa Kohtu otsusele alluda. Ta kutsus hispaanlasi üles andma „sellele sekkumisele“ vastulööki ja kinnitas, et Vox ei kavatse enam leppida jätkuva alandamisega. „Hispaania (nagu teisedki riigid) ei peaks alluma ühelegi otsusele, mille on langetanud need, kes ründavad meie suveräänsust ja julgeolekut,“ kirjutas Abascal.

Vox võitis hiljutistel Hispaania üldvalimistel parlamendis 52 kohta ja on suuruselt kolmas partei Hispaanias. Hispaania valitsus ei ole Voxi üleskutset Spaxitile veel ametlikult toetanud.

Vaid mõned päevad enne EL-i vastase pahameeletormi puhkemist Hispaanias hoiatas Poola ülemkohus, et riik võib kaaluda EL-ist lahkumist kohtureformi ettepanekute tõttu. Nimelt hakkab Poola parlament peagi arutama eelnõud, mille kohaselt tohiks riik kohtunikke ametist vabastada, kui nood valitsuse kohtureformidega ei nõustu. Kriitikute väitel võib niisugune ettepanek ohustada aga Euroopa Liidu seaduste ülimuslikkust ning olla kohtuvõimu allutamise vahendiks.

„Vastuolud Poola ja EL-i seaduste vahel võivad viia EL-i institutsioonide poolse sekkumiseni, [—] ja seega pikemas perspektiivis vajaduseni lahkuda Euroopa Liidust,“ teatas Poola ülemkohus.

Allikas: The Daily Express