Brexiti saatus antakse uue parlamendi otsustada – Suurbritannia võttis suuna erakorralistele valimistele

Maailm,
Peaminister Boris Johnson on otsusega rahul.

Eile hääletasid Ühendkuningriigi parlamendi alamkoja saadikud selle poolt, et erakorralised üldvalimised toimuvad 12. detsembril.

Sellega tuldi lõpuks ometi vastu peaministri üleskutsele lõpetada paralüüs parlamendi töös. Boris Johnson ütles oma kõnes, et on aeg valida uus ja elujõuline parlament, kes on võimeline viima lõpule Brexiti.

Leiboristide juht Jeremy Corbyn leppis lõpuks samuti üldvalimiste toimumisega detsembris, kuna oli ilmselge, et tal puudusid valimiste takistamiseks igasugused mõistlikud vabandused.

Tegemist on esimeste üldvalimistega detsembris alates 1923. aastast. Lühike kampaaniaperiood algab ametlikult järgmisel nädalal, pärast seda, kui praegune parlament on saadetud laiali.

Samas tunnistas üks konservatiivide esindaja, et Ühendkuningriigi lahkumine 31. jaanuaril on muutunud valimiste tõttu pea võimatuks, kuna uus valitsus hakkab tegelema Brexiti eelnõuga alles pärast valimisi.

Kogu eilse päeva käis vaidlus selle üle, kas pidada valimised 9., 10., 11. või 12. detsembril: leiboristid soovisid varasemat kuupäeva põhjusel, et paljud ülikoolid lõpetavad õppetöö 9. detsembriga ja tudengid sõidavad koju vaheajale. Seega jääks hulk leiboristide hääletajaid valimistelt kõrvale.

Johnsonil õnnestus võita enda poolele tagasi kümme varasemalt tema Brexiti leppe vastu hääletanud konservatiivide saadikut ja nii õnnestus jätta valimiste kuupäevaks 12. detsember.

Lisaks üritas opositsioon suruda viimasel hetkel läbi seadusemuudatust, millega oleks alandatud valimisiga 16. eluaastale ja antud valimisõigus ka Ühendkuningriigis elavatele Euroopa Liidu kodanikele. Mõlemad muudatusettepanekud lükati tagasi.

Detsembrikuised üldvalimised peab nüüd kinnitama parlamendi ülemkoda ehk lordide koda ja seejärel kuulutab kuninganna valimised välja.

Valimisvõitu ennustatakse praegu konservatiividele. Leiboristid on sisemiselt lõhenenud ja parlamendisaadikute otsus toetada erakorralisi valimisi detsembris süvendas seda lõhet veelgi.  Arvatavasti kaotavad nad kohti nii Šotimaal kui ka Walesis.

Paljud on pahased Jeremy Corbyni meelemuutuse üle, kes otsustas viimasel minutil toetada varaseid valimisi. Teda süüdistatakse oma varikabineti ministritest mööda minemises. Corbyn ise õigustas oma otsust sellega, et teda rahuldas EL-i otsus pikendada lahkumist 31. jaanuarini, millega võeti laualt maha leppeta lahkumine.

Liberaaldemokraadid, kes soovivad ametlikult Brexitit peatada, ei ole samuti nii heas seisus, kui nad ise arvavad.

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused