Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Brexiti: Suurbritannia referendumil on küsimus vaid selle üle, millisele parlamendile kuulub edaspidi võim

-
20.06.2016
Meenutus Briti lahkumiskampaaniast VOTE LEAVE
© Scanpix

Vaid loetud päevad enne 23. juunil toimuvat Suurbritannia referendumi Euroopa Liidust lahkumise üle, kirjutab The Daily Teleraphi majandusrubriigi toimetaja Ambrose Evan-Pritchard, et Suurbritannia referendum on põhimõtteline ja seotud ainult ühe küsimusega: kas ülemvõim saab uuesti kuuluma Suurbritannia parlamendile või jääb see endiselt Euroopa Komisjonile.

Praegune Euroopa Liit on nagu poolik maja, mida keegi tegelikult ei vaja ja ehkki palju on räägitud võimalikest majanduslikest tagasilöökidest, mida Brexit endaga kaasa võib tuua, otsustavad britid hääletuskastide juures ikkagi pigem selle üle, kas nad soovivad, et Suurbritanniat juhitakse endiselt Euroopa Komisjoni poolt, kelle liikmeid Euroopa Liidu kodanikud ei saa valida ja kelle seetõttu poolik täidesaatev võim meenutab pigem 13. sajandil valitsenud praktikaid kui tänapäevast demokraatlikku riigiaparaati.

Brittide valik on seotud rahvusriikide püsimajäämisega ja veendumusega, et Euroopa demokraatia ainus ja tõeline alus on rahvusriigid. Euroopa ühendriikide projekt hävitaks rahvusriigid, ei pakuks aga Euroopa tasemel asemele mitte midagi sobivat ega legitiimset ja hävitaks demokraatia.

„Rahvusriikidest nõristatakse pikkamööda välja kõik, mis teeb neist demokraatlikud riigid, seda järk-järgult, sisemise lagundamise ja erimeelsuste tekitamise kaudu,“ on öelnud Suurbritannia Ülemkohtu kohtunik lord Sumption.

Veerand sajandi eest vastu võetud Maastrichti lepinguga algas protsess, mis on viinud meid sinna, kus me praegu oleme. Lootus, et Euroopa Komisjon suudab jääda ratsionaalseks ja hoida Euroopa Liit mõistlikul rajal, osutus tühjaks. Kaks nädalat tagasi pidi Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk vastumeelselt tunnistama, et nn Euroopa eliit üritab luua rahvusriikideta utoopiat ja pingutab üle igal rindel. Tusk tunnistas, et pimestatuna totaalse integratsiooni kinnismõttest, ei märgatud enam, et Euroopa kodanikud ei jaga nende euro-entusiasmi.

On julgustav, et Suurbritannia kohtunikud on hakanud kriitiliselt suhtuma Euroopa Ülemkohtu otsustesse ja öelnud, et jätavad välja kuulutamata kõik otsused, mis ei sobi kokku Magna Carta, Ühendkuningriigi õiguste deklaratsiooni (Bill of Rights) ja Ühendkuningriigi konstitutsiooni põhitekstiga.

Mitte keegi ei ole kunagi pidanud vastutama ELi ühisraha euro vigade ja tekitatud kahjude eest. Ega ka raha- ja fiskaalpoliitiliste tõmblemiste eest, mille tagajärjel sai majanduslangusest täielik majanduslik depressioon ja noorte tööpuudus Euroopas tõusis tasemele, mida tänapäeva Lääne ühiskonnas keegi võimalikuks ei pidanud.

Euroopa Liidu otsustajad ei ole suutnud õppida ka rahaliidu ebaõnnestumistest. Kas keegi on kunagi pikemalt arutlenud selle üle, kuidas jäid demokraatlikult valitud Kreeka ja Itaalia liidrid korraga võimust ilma ning nad asendati ELi tehnokraatidega? Kelle volitusel kirjutas Euroopa Keskpank 2011. aastal salajasi kirju Hispaania ja Itaalia valitsusjuhtidele, nõudes neilt üksikasjalikke muudatusi tööhõivet ja sotsiaalkaitset puudutavates seadustes ja rahapoliitikas?

Juhul kui Suurbritannia otsustab Euroopa Liidust lahkuda, on sellel kindlasti tagajärjed, kuid tegelikult ei oska mitte keegi mitte midagi täpselt ennustada. Paljudes hoiatustes võib olla ka omajagu tõtt ja EList lahkumise pooldajad ei ole siiani suutnud esitada vettpidavat majanduse ümberkorraldamise plaani lahkumise puhuks.

Lahkumisel võib oodata Suurbritanniat ees valitsuskriis ja Iirimaa satub suure tõenäosusega raskustesse. Lisaks peab suur osa Läänest Brexitit strateegiliseks vandalismiks, olukorras, kus Pax Americana on mõranemas ja liberaalsed demokraatiad ohus. Läänt ähvardavad enesetaputerroristid, Putin on heitnud kõrvale Külma sõja järgse reegliteraamatu ning testib Baltikumis iga päev NATO tugevust. Võib vaid loota, et igast suunast saabuvate hoiatuste ja ähvarduste põhjal mõistab lahkujate leer, kuidas tegutseda, et võidu korral Suurbritannia usaldusväärsust hoida.

Suurbritannia elanikel on aga õigus kasutada neile antud võimalust ja langetada otsus Euroopa Liidu osas. Ja nii mõnigi ilmselt mõistab hästi neid põhjuseid, miks tahab üks rahvas saada tagasi oma iseseisvust.

Allikas: The Telegraph – tõlkinud Triin Van Doorslaer

FOTO: AFP/Scanpix