Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Briti konservatiivid liiguvad ajaloolise võidu suunas: rahvas kinnitas oma toetust Brexitile

-
13.12.2019
Peaminister Boris Johnson
© Scanpix

Briti peaministri Boris Johnsoni konservatiivid on liikumas ülekaaluka valimisvõidu suunas, mis võimaldab tal teha teoks oma valimislubaduse Ühendkuningriik viimaks Euroopa Liidust välja viia.

Mittetäielikud valimistulemused näitavad, et konservatiivid liiguvad ajaloolise võidu suunas. Parlamendienamuse taastamise korral saab Johnson oktoobris EL-iga sõlmitud lahkumisleppe parlamendis vastu võtta ja riigi 31. jaanuariks ühendusest välja viia.

Kui välja on kuulutatud 650-kohalise alamkoja 551 saadikukoha tulemused, on konservatiivid võitnud 292 mandaati leiboristide 190 vastu, vahendas BBC. Enamuseks läheb vaja 325 kohta.

Järgnevad Šoti Rahvuspartei (SNP) 43, liberaaldemokraadid seitsme ja Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistide Partei (DUP) kuue kohaga.

Peaminister ise võitis parlamendikoha Londoni lääneosas Uxbridge’i valimisringkonnas.

Johnson ütles ööl vastu reedet osalisi valimistulemusi kommenteerides, et briti rahvas andis parlamendivalimistel tema konservatiivide valitsusele uue võimsa mandaadi Brexiti elluviimiseks ja riigi ühendamiseks.

Kolme meediaväljaande tellitud lävepakuküsitlus prognoosib tooridele alamkojas 368 saadikukohta, mis annaks erakonnale 86-kohalise enamuse. Tööparteile ennustas küsitlus 191 saadikukohta ehk 52 võrra vähem kui praeguses alamkoja koosseisus.

Brexiti tühistamist pooldavate liberaaldemokraatide liider Jo Swinson kaotas Šotimaa lääneosas East Dunbartonshire’i valimisringkonnas oma parlamendikoha, jäädes alla SNP kandidaadile.

“Tänan kõiki üle kogu meie suure riigi, kes käisid hääletamas, tegutsesid vabatahtlikuna, kandideerisid. Me elame maailma suurimas demokraatias,” edastas Johnson pärast lävepakuküsitluse tulemuste avaldamist Twitteri vahendusel oma tänusõnad.

Kui konservatiivide sedavõrd suur võit peaks kinnitust leidma, oleks see erakonna jaoks parim tulemus alates 1987. aasta valimistest, kui peaminister oli Margaret Thatcher.

Tööpartei jaoks oleks 191 kohta alamkojas aga nõrgim tulemus alates 1935. aastast ja neljas järjestikune valimiskaotus, mis hoiab leiboristid võimust eemal vähemalt 2024. aastani. Erakond oli viimati võimul aastatel 1997–2010, kui peaminister oli esmalt kümme aastat Tony Blair ja seejärel kolm aastat Gordon Brown.

Kuigi leiboristide liider Jeremy Corbyn lubas valijatele teist referendumit EL-ist lahkumise üle, mida eelistab vähemalt pool Briti valijaskonnast, asetas ta erakonna valimisprogrammi keskmesse radikaalsed majandusreformid, mille seas on tähtsate tööstusharude riigistamine ning suured investeeringud avalikesse teenustesse ja taristusse.

Selline programm võis Tööparteist eemale tõugata paljud valijad.

“Paistab, et domineeris Brexit. Suur osa sellest oli Brexiti väsimus. Inimesed tahtsid lihtsalt sellega ühele poole saada,” lausus Tööpartei kõneisik rahandusküsimustes John McDonnell Sky Newsile.

Alates 2015. aasta septembrist Tööparteid juhtiv Corbyn seisab silmitsi üleskutsetega tagasi astuda. Ta on Briti valijate seas isiklikult äärmiselt ebapopulaarne ning tema mainet on kahjustanud ka süüdistused sümpaatias terrorirühmituste vastu ja suutmatuses tegeleda antisemitismi ilmingutega Tööparteis.

“Me teadsime, et ta ei ole võimeline juhtima. Ta on halvem kui kasutu,” lausus endine leiboristist siseminister Alan Johnson.

Tööpartei liider ütles pärast ennustusi hävitavast lüüasaamisest üldvalimistel, et ei juhi erakonda järgmistele valimistele, mis on kavas viie aasta pärast.

“Ma ei juhi erakonda üheski tulevases üldvalimiste kampaanias,” ütles Corbyn (70) pärast seda, kui ta valiti hoolimata erakonna arvatavast kehvast tulemusest järjekorras juba 10. korda Londoni põhjaosa saadikukohale parlamendi alamkotta.

Corbyn nimetas valimistulemust suureks pettumuseks, kuid välistas viivitamatu tagasiastumise parteijuhi kohalt, lubades jääda erakonna etteotsa sisekaemuse perioodiks. Ta märkis ka, et valimistulemust mõjutas lõhestav Brexiti küsimus.

Šotimaal valitakse alamkotta 59 saadikut ja SNP teeb küsitluse järgi seal puhta töö, võites 55 saadikukohta.

Konservatiivide võidule aitas kaasa Brexiti Partei otsus mitte esitada vastaskandidaate tooride käes olevatele saadikukohtadele. “Me kasutasime oma mõju ja see on tähtis,” ütles erakonnajuht Farage BBC-le.

Kui valimiskomisjon konservatiivide võidu kinnitab, läheb Johnson reedel Buckinghami paleesse, kus kuninganna Elizabeth II nimetab ta ametlikult uuesti peaministriks.

BNS