Briti koomik Rowan Atkinson kritiseerib poliitkorrektsust: „Vabas ühiskonnas peaks olema lubatud teha nalja kõige üle.“

Maailm,
©Scanpix
Rowan Atkinson

Mr Beanina tuntust kogunud Briti koomik ja näitleja Rowan Atkinson kritiseeris hiljuti taas teravalt poliitkorrektsust ja selle ahistavat mõju komöödiažanrile.

 

Intervjuus The Irish Timesile ütles Atkinson, et komöödiale peaks jääma alles potentsiaalselt solvav alatoon, sest mõnikord on solvamine nalja peamine ülesanne.

„Mulle tundub, et komöödia ülesanne ongi solvata või selles peaks sisalduma potentsiaal solvata, ning seda potentsiaali ei tohiks tühistada,“ ütles Atkinson. „Tõeliselt vabas ühiskonnas peaks olema lubatud teha nalja absoluutselt kõige üle.“

Atkinson sõnul ei ole võimalik kujutada ette komöödiat ilma tragöödiata, need kaks žanri on tema sõnul omavahel põimunud. „Igal naljal on ohver, olgu see siis väljamõeldud või tõeline, mõtteline, ideoloogiline või päris inimene – nalja tõttu kannatab alati keegi,“ leidis Atkinson. „Minu meelest tuleks sellega lihtsalt leppida.“

2021. aastal kritiseeris Atkinson teravalt nn tühistamiskultuuri, nimetades seda põletamisohvrit otsiva keskaegse rahvajõugu digitaalseks vasteks. „See on hirmutav kõigile selle rahvahulga ohvritele ja minus tekitab see hirmu tuleviku ees,“ ütles Atkinson.

Tema sõnul on oluline, et inimesel on võimalus olla avatud laiale arvamuste spektrile. „Sotsiaalmeediaga on see probleem, et algoritm otsustab, mida me tahame näha ja nii kujuneb meil ühiskonnast lihtsustatud ja binaarne arusaam,“ ütles Atkinson mõnda aega tagasi U.K Radio Timesile. „Tekib olukord, kus inimene on kas meiega või meie vastu. Ja kui sa oled meie vastu, siis tuleb sind tühistada.“

Atkinson kaitses 2018. aastal ka Ühendkuningriigi peaministrit Boris Johnsonit, kes viskas tookord nalja burkasid kandvate naiste üle. „Inimesena, kellel on olnud kogu elu võimalik teha nalja usuteemadel, leian ma, et Boris Johnsoni võrdlus burkakandjate ja postkastiga oli päris vaimukas,“ ütles Atkinson.

 

 

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused