Briti Rahvaste Ühenduses emiteeriti Arnold Rüütli kuldmündid

Maailm,
©Uued Uudised
President Arnold Rüütel.

Tänavu 10. mail 94. sünnipäeva tähistava Eesti endise presidendi Arnold Rüütli auks emiteeris Briti Rahvaste Ühendusse kuuluv Niue saareriik kuldmündid.

„Tunnistan, et mind teeb selline tähelepanu kohmetuks. Kuid mind rõõmustab, et meie head suhted Okeaania piirkonna riikidega jätkusid ka peale seda, kui Eesti sai nende riikide toel ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks,“ ütles president Arnold Rüütel.

Kolmapäeval Eestisse jõudnud kahe kuldmündi esikülg kujundati Arnold Rüütli esindusliku portreefoto järgi. Tagaküljel asub emiteerinud Niue riigi vapp, mis koosneb Briti rahvaste ühendusse kuulumise sümbolist püha Edwardi kroonist, rahvuslillest pua keni keni (ld Fagraea berteroana), ornamentidest ja merekarpidest. Suurema mündi nimiväärtus on 10 ja väiksema 2,5 Uus-Meremaa dollarit.

Niue riigipea on Suurbritannia kuninganna Elizabeth II, kellega president Arnold Rüütel kohtus 2006. aastal, valmistades ette kuninganna riigivisiiti Eestisse.

„Arnold Rüütel on erakordne inimene ja riigimees, mistõttu kujutab tema panuse jäädvustamine meile suurt au,“ ütles kuldmündid loonud osaühingu Eesti Mündiäri turundusjuht Kristine Kruuv.

10. mail 1928 Saaremaal sündinud Arnold Rüütel juhtis veretut vabadusvõitlust, kandes olulist rolli Eesti iseseisvusdeklaratsiooni vastuvõtmisel, mis pani aluse NSV Liidu lagunemisele.

1990. aastal valiti Arnold Rüütel Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimeheks. 20. augustil 1991 võttis Arnold Rüütli juhitud ülemnõukogu vastu otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest ja 17. septembril võeti Eesti Vabariik vastu ÜRO liikmeks.

1991. aastal esines Arnold Rüütel Eesti riigijuhina ÜRO Peaassambleel. 1992 tegi ta ettekande ÜRO keskkonnakonverentsil Rio de Janeiros, kus pandi alus maailma loodushoiu uuele etapile.

2001. aastal valiti Arnold Rüütel Eesti Vabariigi presidendiks. 2006. aastani kestnud ametiajal tegi ta kõik endast oleneva, et vähendada majandusmuutuste rasket mõju ja suurendada rahva ühtehoidmist.

Arnold Rüütli sulest on ilmunud üle saja teadustöö. 1991. aastal kaitses ta põllumajandusdoktori kraadi. Mitu ülikooli, sealhulgas USA Bentley College nimetasid Arnold Rüütli audoktoriks.

Arnold Rüütel on EKRE auesimees. (BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused