Briti sõjalaev alustas migrantide tõttu La Manche´i väinas patrulle

Briti sõjalaev Echo kuulub samasse klassi Merseyga.

Briti mereväe laev asus reedel vastusena peamiselt Iraanist pärit asüülitaotlejate tulvale patrullima La Manche’i väinas.

Väinas patrullib kuni kahe Briti piirivalvealuse tagasitulekuni Euroopa Liidu Vahemere missioonilt Briti mereväe laev HMS Mersey. Tegu on 45-liikmelise meeskonnaga patrull-laevaga.

“HMS Mersey läheb Calais’ väina, et aidata Ühendkuningriigi piirivalvet ja Prantsuse ametivõime migrantide piiriületusele vastamisel,” ütles Briti kaitseminister Gavin Williamson.

Väinas patrullivad praegu juba kaks rannavalve ja kaks piirivalve alust. Katsed väina ületada on viimasel kolmel kuul kasvanud ja saavutasid tipu pühadeperioodil.

Paraku ei ütle uudis, kas sõjalaev on kohustatud migrantide aluselt inimesed pardale võtma, või pukseeritakse see tagasi ja antakse Prantsuse võimudele üle.

2018. aastal ületas Calais’ väina ebaregulaarselt umbes 539 inimest, kellest 80 protsenti tegid seda aasta viimasel kolmel kuul.

Briti politsei pidas Manchesteris kinni kaks meest, keda kahtlustatakse migrantide Prantsusmaalt üle La Manche’i väina Suurbritanniasse smugeldamises, teatasid ametnikud kolmapäeval. Kahtlustatavad on 33-aastane Iraani kodanik ja 24-aastane britt.

Migrandid on Prantsusmaal hõivanud kalalaevu ja väiksemaid aluseid ning läinud nendega tormisele merele.

Kogu Euroopas toimuva rändekriisi taustal tuleb valjuhäälselt küsida: miks on Euroopa teinud seaduserikkumised seaduslikuks – on ju kogu migrantide tegevus alates kodust väljumisest täielikult kõikide teekonnale jäävate ja sihtriikide seaduste eiramine. Või lubaks ka eurooplastel seadusi rikkuda ja võõrad jõuga tagasi kupatada?

Kommentaarid