Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

BRITI VALIMISED | Nigel Farage’i edu viis tooride partei kokkuvarisemiseni

-
05.07.2024
Nigel Farage
© Scanpix

Nigel Farage’i partei Reform UK on viinud Briti Konservatiivse Partei kokkuvarisemiseni. Rishi Sunaki juhtimisel on toorid kandnud ränkasid kaotusi mõnes riigi kõige Brexiti-meelsemas piirkonnas.

Tegemist oli ajaloolise kaotuse saanud konservatiivide jaoks laastava ööga ja võtmerolli mängis selles eelkõige Nigel Farage’i uus parempoolne partei.

Poliitika ja rahvusvaheliste suhete professori Matt Goodwin’i sõnul suutis Reform UK toore tõsiselt kahjustada ja usub, et partei võib tulevikus ohustada ka leiboristide kohti.

“Konservatiivid on riigi mõnes kõige Brexiti-meelsemas osas põhimõtteliselt hävinud,” ütles ta.

“Kui vaadata vähem Brexitit toetanud piirkondi, on konservatiivide osakaal langenud 12-protsendi võrra, kuid saage aru, et nende toetus on langenud peaaegu 30-protsendi võrra ka kõige rohkem Brexitit pooldanud piirkondades.“

“Nendes piirkondades on juhtunud see, et Boris Johnsoni koalitsioon, need töölisklassi valijad, vanemad valijad ja ajalooliselt konservatiivsed valijad, kes suhtuvad massiimmigratsiooni väga skeptiliselt, põhimõttelisel on Reform UK need alad tormiliselt endale võtnud.“

“See näitab teile Nigel Farage’i tekitatud kahju ulatust. Nad on tekitanud kogu selle kahju konservatiividele, saavutades samal ajal teise koha suures hulgas leiboristide piirkondades.“

Kuigi leiboristid on saanud kasu sellest, et Reform UK meelitas konservatiivide valijaid enda poole, kinnitab Goodwin, et uueks peaministriks valitud Keir Starmeri jaoks pole see kõik sugugi roosiline.

Goodwin ütleb, et järgmistel valimistel võib Reform hakata sööma leiboristidele kuuluvaid kohti. “Kui peaksid toimuma vahevalimised, võidab Farage tõenäoliselt neist üsna palju,” lisab ta.

„Ka kohalikel valimistel, kui ta suudab organiseeruda, läheb tal ilmselt päris hästi.“

“Mõnes mõttes on ka Starmeri tegutsemist Reform UK natukene piiranud. Ma tean, leiboristide peakorter mõtleb, et nad peavad olema rände- ja piiriküsimustes ettevaatlikud ega saa eirata seda, mis toimub inimeste südametes.”

Farage võitis koha parlamendis alles kaheksandal korral, kui Clactoni piirkonna elanikud hääletasid ta kohalikuks esindajaks parlamendis.

Oma võidukõnes ütles 60-aastane Farage, et Reform UK jätkab “šokeerimist” ka pärast seda, kui on võitnud neli kohta parlamendis.

Kohtade arv ei anna Reform UK edust seejuures täit pilti, kuna partei kogus riigis suuruselt kolmanda häältesaagi.

Allikas: GB News