Briti parlament võttis vastu seaduse illegaalsete immigrantide kiire väljasaatmise kohta, kes peavad minema tagasi oma päritoluriiki.
Illegaalse immigratsiooni peatamise seaduseelnõu, mille eesmärk on peatada ebaseaduslike sisserändajate kontrollimatu sissevool Ühendkuningriiki, sai esmaspäeva õhtul lõplikult heakskiidu Briti parlamendis.
Valitsuse eelnõu kiitis alamkoda heaks aprilli lõpus, kuid ülemkoda, milles valitsusel enamust ei ole, püüdis seda muudatuste sisseviimisega nii palju kui võimalik nõrgendada. Viimased paar nädalat on eelnõu ringelnud kahe koja vahel, et jõuda kompromissversioonini. Esmaspäevast teisipäevani hilisõhtuni kestnud ülemkoja istungil lükati tagasi mitmed muudatusettepanekud, teistest loobuti ning lõpuks kiitis eelnõu heaks Lordidekojas. See tähendab, et selle jõustumiseks on vaja ainult kuninga heakskiitu, mis on puhtalt protseduuriline samm.
Seaduseelnõu muudab jõustudes siseministri juriidiliselt vastutavaks illegaalselt Ühendkuningriiki sisenenud inimeste väljasaatmise eest. Nad saadetakse välja nende päritoluriiki, kui need on ohutud, Rwandasse, kellega Briti valitsusel on selles küsimuses kokkulepe, või teistesse turvalistesse kolmandatesse riikidesse.
Samuti on selles sätestatud, et ebaseaduslikult saabunud inimeste varjupaigataotlusi menetletakse siis, kui need inimesed on turvalises kolmandas riigis, mitte Ühendkuningriigis, ning väljasaadetud ja varjupaigataotluse tagasilükkamise saanud inimestel keelatakse eluaegne riiki sisenemine Ühendkuningriiki, seal elama asumine ja kodakondsuse taotlemine.
Praegu on ebaselge, mis saab nendest ebaseaduslikest immigrantidest, kes saabuvad Ühendkuningriiki pärast seaduse jõustumist. Rwanda on ainus riik, kellega Briti valitsusel on väljasaatmisleping, kuid juunis otsustas apellatsioonikohus, et seda ei saa pidada turvaliseks riigiks, mistõttu oleks immigrantide saatmine sinna ebaseaduslik. Valitsus kaebas selle otsuse edasi riigikohtusse.
Märtsis esitatud seaduseelnõu on oluline osa peaminister Rishi Sunaki plaanist peatada illegaalsed migrandid, kes ületavad Inglise Kanali kummipaatidega ja väikelaevadega. Sissevoolu peatamise nimetas Sunak aasta alguses üheks oma viiest prioriteedist.
2023. aasta esimesel poolel sisenes Inglismaa väina kaudu Ühendkuningriiki 11 434 illegaalset immigranti, mis on 10% vähem võrreldes 2022. aasta sama perioodiga, see aga oli rekordiline. Kogu 2002. aasta jooksul saabus sel viisil 45 755 inimest, 2021. aastal – 28 516, 2020. aastal – 8466, 2019. aastal – 1843 ja 2018. aastal vaid 299 inimest.
Allikas: wPolityce.pl