Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Brüssel nõuab brittidelt 1730 euroametnikule pensioni maksmist

-
03.08.2016
Brüssel nõuab brittidelt 1730 euroametnikule pensioni maksmist

Euroopa Liit nõuab Suurbritannialt, et viimane maksaks liidust lahkudes kinni tuhandete briti euroametnike pensionid, kirjutab The Telegraph. Brüsseli hinnangul moodustavad pensionid kokku 60 miljardit eurot, millest aastas tuleks maksta 1,4 miljardit.

22 000 pensionile läinud euroametniku seas moodustavad umbes 1730 britti ligi 8 protsenti.

Suurbritannia teatel on euroametnikele pensioni maksmine aga Euroopa Liidu kohustus. Kokkuvõttes ähvardab küsimus teha veelgi tulisemaks Suurbritannia euroliidust lahkumise läbirääkimisi.

Euroopa Liidu suurima ametiühingu Union Syndicale-Bruxelles esindaja Félix Geradoni sõnul on Suurbritannial õigus, et “pensionite maksmine kuulub Euroopa eelarvesse. Eelarve aga on liikmesriikide ühine vastutus.”

Mõne euroametniku sõnul võidakse jõuda kompromissile, kui Suurbritannia nõustub maksma teatud summa ja looma euroametnikele eraldiseisva pensionifondi. “See võib kujuneda kohutavalt koledaks. Ma loodan, et mitte,” sõnas üks euroametnik.

Suurbritannia on pikka aega väitnud, et euroliidu pensionid on liiga heldekäelised.

Kui lahendust ei leita, võib pensionist ilma jääda ligikaudu 3000 Briti euroametnikku, kes on Euroopa Liidus töötanud alates 1973. aastast.

Keskmine euroametnik saab pensioni, mis ei ületa 70 protsenti tema netopalgast, mille aastakoefitsient on 1,9 protsenti. Pensionile läinud euroametnikele ja europarlamendi saadikutele tuli Euroopa Liidul 2014. aastal maksta üle 10,2 miljardi euro rohkem kui 2013. aastal.

Seega tuleb järgnevatel aastakümnetel Briti maksumaksjal euroametnikke ülal pidada ligi 6 miljardi euro eest. Lisaks pensionile moodustavad ravikindlustused kokku 5,4 miljardit eurot.

Keskmine Euroopa Liidu aastapalk on 78 503 eurot, mis teises liikmesriigis töötajatel 16-protsendilise maksuvabastusega tõuseb 91 064 euroni. Maksuvabastus kehtib hinnanguliselt 70 protsendile euroametnikest.

Kuna Euroopa Ülemkogu on minevikus avaldanud muret palkade, maksude, pensionite muude tööga seotud küsimuste üle, kavatseb Euroopa Komisjon 2020. aastaks kärpida halduskulusid 6 miljardi euro võrra. Hetkel saab Euroopa Komisjoni sekretär kuus umbes 2600 eurot, osakonnajuhataja 18 000 ja volinik 20 000.

Hiljuti sai varasem Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso Ameerika investeerimispanga Goldman Sachsi rahvusvahelise osakonna juhiks ja vanemnõustajaks. Mitmed europarlamendi liikmed nõudsid Barrosolt seejärel Euroopa Liidu pensionist loobumist. “See kahjustab Euroopa Komisjoni mainet ja ohustab Euroopa Liidu tõsiseltvõetavust,” teatasid eurosaadikud.

Kolme aasta jooksul pärast ametist lahkumist on Euroopa Komisjoni presidendil lubatud võtta välja 60 protsenti oma senisest palgast ehk 15 000 eurot kuus.

Aasta algul ilmnes ka, et endisel ülemkogu presidendil Herman Van Rompuyl lubatakse alates ametist lahkumisest novembris 2014 kolme aasta jooksul välja võtta üle 600 000 euro. Detsembrini 2017 saab ta igal aastal 159 000 eurot, mis moodustab 55 protsenti tema varasemast palgast.