Budapestis võitnud Ungari liberaalne opositsioon üritab Sorose ülikooli riiki jätta

Maailm,
©EPA/Scanpix
Budapesti uus linnapea Gergely Karacsony tahab Sorose ülikooli tagasi tuua.

Mõne nädala eest Ungari kohalikel valimistel Budapestis võidu saavutanud opositsiooniline liberaalne valimisliit Gergely Karácsony juhtimisel on alustanud tegutsemist.

Nende kõige esimeseks sammuks on võimaldada George Sorose Kesk-Euroopa Ülikoolile (CEU) Budapesti jäämine. Möödunud aastal otsustas CEU kolida Viini, kuna Ungari valitsus võttis 2017. aastal vastu seaduse, mille kohaselt ei tohi ülikool enam väljastada USA diplomeid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Viiest väiksemast opositsiooniparteist koosnev valimisliit, mis on ideoloogiliselt üksteisele siiski üsna vastandlikud, panid munitsipaalvalimisteks seljad kokku, et astuda vastu Orbáni Fideszile. Võita õnnestus neil siiski vaid mõnes suuremas linnas, nende hulgas siiski ka pealinnas Budapestis.

Nüüd on Budapesti tulevane linnapea, roheliste esindaja Gergely Karácsony teatanud, et plaanib Ungari pealinnas palju muudatusi. Financial Timesi andmetel on tema üheks prioriteediks CEU jäämine Budapesti.

CEU on tuntud globalisti ja vasakäärmuslase George Sorose asutatud ülikool ja Viktor Orbáni valitsus peab Sorost ning tema ülikooli Ungarisse sobimatuks. Valitsus leiab, et ülikool tegeleb selliste ideede, väärtuste ja poliitikate propageerimisega, mis on vastuolus Ungari vaadete ja väärtustega. Orbán on korduvalt süüdistanud Sorost Euroopa migrantidega üleujutamisele kaasaaitamises ja neomarksistlike ideede propageerimises.

Munitsipaalvalimised tõid Ungaris väga selgelt esile lõhe suurlinnade ja maapiirkondade vahel. Budapest ja veel mõned suuremad linnad on alati olnud vasakpoolsemate ja liberaalsemate vaadetega, samas kui maal on valijad konservatiivsemad ja toetavad peaministri parteid. Ungari kümnest miljonist valijast elab vasakpoolse opositsiooni juhtimise all olevates piirkondades vaid kolmandik. Fidesz säilitas enamuse kõigis 19 maakogus ja neile jäi 518 linnapea kohta, opositsioonile aga 37.

Allikad: Financial Times, Voice of Europe

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused