Chicagos võeti märatsejate ees araks löönud linnapea käsul maha Christoph Kolumbuse ausambad

Maailm,
©Scanpix
Ajaloo lammutajad said oma tahtmise.

BNS vahendab huvitava loo sellest, kuidas Ühendriikide Chicago linna kahest pargist võeti ööl vastu reedet linnapea korraldusel maha Christoph Kolumbuse kuju.

Meer Lori Lightfoot lootis sellega väidetavalt vältida järjekordset suurt vastasseisu politsei ja meeleavaldajate vahel, kirjutas kohalik ajaleht Chicago Tribune.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Otsusega pole päri kõik Chicago itaallaste kogukonna liidrid, samas kui osa neist on sellele siiski poolehoidu avaldanud, ütlesid allikad. Monumentide teisaldamist kritiseerisid need, kelle silmis vandus Lightfoot aktivistide ees alla.

Reede hommikul teatas linnapea kantselei, et meer käskis kujud eemaldada ajutiselt.

“See samm on mõeldud selleks, et tagada avalik julgeolek ja säilitada turvaline ruum kaasava ja demokraatliku avaliku dialoogi pidamiseks meie linna sümbolite üle,” öeldi teates.

Otsus kujud öövarjus teisaldada oli Lightfooti jaoks kannapööre, kuivõrd varem oli ta Itaalia meresõitja ausammaste eemaldamise vastu, kuna see kustutavat ajalugu.

Hommikuses teadaandes öeldi, et linn teatab peagi ametlikust protsessist Chicago monumentide ja mälestusmärkide hindamiseks ning raamistiku arendamisest dialoogi pidamiseks linna ajaloo meenutamise üle.

Grant Parkist hakati kuju teisaldama kella ühe paiku ööl vastu reedet. Kuju postamendilt eemaldamiseks kasutati suurt kraanat ning sündmust kogunes vaatama väike rahvahulk. Kui see kella kolme paiku maha sai võetud, hakkasid protsessi kaema tulnud inimesed juubeldama.

Piirkonnas oli näha mitut veokit, ent polnud selge, kuhu kuju viiakse.

Mõni tund hiljem võeti Kolumbuse monument maha ka Arrigo Parkist, Chicago ajaloolisest Little Italy rajoonist.

Grant Parki kuju teisaldamisele eelnes sürreaalse atmosfääriga õhtu, mille vältel veetis monumendi läheduses aega “Italia” särki kandev Chicago Politsei Vennaskonna president John Catanzara.

Catanzara lobises seadusesilmadega, kritiseeris linnapead ja lubas korraldada laupäeval politseimeelse protesti. Samuti pidas ta maha tuliseid vaidlusi Kolumbuse-kriitiliste meeleavaldajatega.

Teisaldamist sarjas ka linnavalitsuse liige Raymond Lopez.

“Mis on Chicagost saanud? Meil on meer, kes sunniti alluma anarhiale ja jõuguvalitsusele? Pole enam avalikku protsessi, ametlikku diskursust ega ametlikku debatti,” säutsus Lopez.

“Õppetund on see, et kui te tahate Lightfootilt tegusid, minge massiga tema maja ette ja ta annab igakord alla.”

Grant Parki monumenti üritasid läinud reedel teisaldada ka meeleavaldajad, ent see viis kokkupõrkeni politseiga. Hiljem esitati Chicago politsei vastu vähemalt 20 politseivägivalla kaebust. Üks noor meeleavaldaja kurtis, et korrakaitsja lõi tal hamba välja.

Lightfoot ja politseiülemad süüdistasid mustade vihmavarjudega meeleavaldajaid “anarhia” õhutamises. Meer ütles aga ka, et ta pole rahul korrakaitsjatega, kes protestijaid või ajakirjanikke väärkohelnud on.

Monumendi eemaldamine langeb ajale, mil president Donald Trump on kavandamas linna föderaaljõudude saatmist, mis on viinud mureni, et kohalike õigust meelt avaldada hakatakse piirama.

Aktivistide ühendused esitasid neljapäeval kohtuhagi, millega tahetakse tagada, et föderaalagendid protestidesse ei sekku.

Sarnase hagi on esitanud ka Oregoni osariigi ametnikud, kui sinna pärast kaks kuud kestnud meeleavaldusi föderaalsed korrakaitsejõud saabusid.

Kolumbuse ausammaste eemaldamist on nõutud ka mujal riigis, kuivõrd väidetavalt vastutab ta põlisrahvaste ekspluateerimise ja nendevastase genotsiidi eest. Tema kujusid on kukutatud ka teistes USA linnades.

Christoph Kolumbus oli maadeavastaja ja kaupmees, kes 1492. aastal ületas Kastiilia (Hispaania) lipu all Atlandi ookeani ja jõudis Ameerikasse.

Baltic News Service

Vaata ka VIDEO Kas Ameerikas saab veel normaalsest ühiskonnast rääkida

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused