Covid-19 läbipõdemine võib jätta eluaegse tervisekahjustuse

Maailm,
©Scanpix
Koroonaviiruse testimine.

Üks kolmest koroonaviiruse läbipõdenud patsiendist võib saada eluaegseid kopsutüsistusi või kannatada kroonilise kurnatuse ning psüühiliste probleemide käes, seisab kirjas Suurbritannia riikliku tervishoiuteenistuse NHS hiljutises juhises.

Ekspertide sõnul on üha enam tõendeid selle kohta, et viirus võib põhjustada pikemaajalisi või lausa permanentseid tüsistusi, muuhulgas ka ajukahjustusi ja suurenenud Alzeihemeri tõve riski. Avalikkuse ette sattunud NHS-i juhise kohaselt võib ligi 30 protsendil Covid-19-st paranenud patsientidel esineda ka kopsukoe kahjustusi, vahendab The Telegraph.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Intensiivravi vajanud patsientidest võivad lausa pooled kannatada hiljem püsivate füüsiliste, kognitiivsete ja psühholoogiliste probleemide all, seda juhul, kui Covid-19 muster peaks sarnanema teiste samasuguste haiguste mustritele.

„Ligi 30 protsendil ülemaailmse SARS-i pandeemia haigetel, kes kannatasid SARS-CoV all, ja respiratoorse sündroomiga Lähis-Ida koroonaviiruse (MERS-CoV) patsientidel esines püsivaid psühholoogilisi tüsistusi ja ebaloomulik röntgenipilt, mis on omane fibrootilisele kopsuhaigusele. On eeldatud, et kopsufibroos on suure tõenäosusega üks peamistest Covid-19 tüsistustest,“ seisab NHS-i juhises.

Esialgu on tüsistuste võimaliku kestuse kohta siiski liiga vähe teavet. Arstide sõnul ei oska nad öelda, kui pikk on tegelikult „pikaajaline“ ja kui palju võib tõusta näiteks Alzeimerisse haigestumise risk, ent intensiivravi patsientide taastumise ajaks arvatakse umbes aasta.

NHS-i juhiste kohaselt võib püsiv või permanentne ajukahjustus ohustada seitsmest intensiivravi koroonapatsiendist ühte. 70% kõigist sellistest patsientidest kannatab deliiriumi all ja üks viiest kognitiivsete häirete all. Kerge ajufunktsioneerimise häire võib tekkida kuni veerandil kõigist ägeda respiratoorse distressi all kannatanutest.

Eriti mures on eksperdid aga pikaajalise või kroonilise kurnatuse tekkimise pärast. Londoni troopilise meditsiini kooli direktor professor Peter Pioti sõnul on paljudel raskusi haigusest üle saamisega ja nad kannatavad energiapuuduse käes.

„Paljudel inimestel on pärast akuutset faasi…, pärast seda kui viirus on saadud kontrolli alla, pikaajalised tüsistused,“ ütles Piot, kes ka ise viiruse läbi põdes. „Näiteks minu puhul muutusid kopsud jäigaks, tegemist oli keha vastusega põletikulisele reaktsioonile. Selle tagajärjel kannatasin ma mitu kuud hingamisraskuste all, aga paljudel inimestel on erinevaid probleeme, kroonilisi kopsuprobleeme, neeruprobleeme.“

Piot kinnitas, et inimese energiatase ei ole pärast haigust mitte ühelgi juhul sama, nagu see oli enne.

8 commentsOn Covid-19 läbipõdemine võib jätta eluaegse tervisekahjustuse

 • Avatar

  Mälu vist pidi ära kaduma täiesti. Inimesest saab loll valmis.

 • Avatar

  Mälu pidavat ära kaduma.

 • Avatar

  See, et paljud koroonat põdenud jäävad eluaegseteks invaliidideks, oligi ju põhjus, miks rahvusvaheliselt pandeemia välja kuulutati ja karantiinid pandi. Koroona ei ole ravitav ja vaktsiini ei saagi tulla. Paljudel ei tekki isegi lühiajaliselt immuunsust ja kui see tekkibki, siis kaob paari kuuga. Riikide meetmed polonud asjatud, sest suurt osa elanikkonnast ähvardas invaliidistumine. See kõik oli kohe teada. Kahju, et meie meedia seda varjas.

 • Avatar

  See probleem peaks puudutama ka Covid-19 vastu vaktsineerituid, eriti vanemaid ja nõrga tervisega inimesi. Vaktsineerimist kavatsetakse ette võtta väga mastaapselt ning seetõttu kujutab see inimkonna edasisele eksisteerimisele suurt ohtu.

 • Avatar

  Psüühikat see ei mõjuta. Kopsukoe, südame ja neeru kahjustus on. Ruslan Nurmamagedeovi isal on süda nii nõrk, et kooma varisenud ja neerud läbi. See mees on 58.lastel on kavasaki tõbe mis on põletikuline immuunsuse ja veresoontega.

  • Avatar

   “Psüühikat see ei mõjuta.” Kuskohast selline kindel väide? Seda enam, et selle SARS-i genoomist on leitud ka marutõve geenide osiseid. Võib-olla tasuks ennast natuke kursis hoida asjadega, enne kui nii kindlaid väiteid loopima hakata?

 • Avatar

  Covid-ilt saad kopsukahjustuse tasuta, aga suitsetamise eest pead
  raha välja käima!

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused