Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Covid-19 läbipõdemine võib jätta eluaegse tervisekahjustuse

-
25.06.2020
Koroonaviiruse testimine.
© Scanpix

Üks kolmest koroonaviiruse läbipõdenud patsiendist võib saada eluaegseid kopsutüsistusi või kannatada kroonilise kurnatuse ning psüühiliste probleemide käes, seisab kirjas Suurbritannia riikliku tervishoiuteenistuse NHS hiljutises juhises.

Ekspertide sõnul on üha enam tõendeid selle kohta, et viirus võib põhjustada pikemaajalisi või lausa permanentseid tüsistusi, muuhulgas ka ajukahjustusi ja suurenenud Alzeihemeri tõve riski. Avalikkuse ette sattunud NHS-i juhise kohaselt võib ligi 30 protsendil Covid-19-st paranenud patsientidel esineda ka kopsukoe kahjustusi, vahendab The Telegraph.

Intensiivravi vajanud patsientidest võivad lausa pooled kannatada hiljem püsivate füüsiliste, kognitiivsete ja psühholoogiliste probleemide all, seda juhul, kui Covid-19 muster peaks sarnanema teiste samasuguste haiguste mustritele.

„Ligi 30 protsendil ülemaailmse SARS-i pandeemia haigetel, kes kannatasid SARS-CoV all, ja respiratoorse sündroomiga Lähis-Ida koroonaviiruse (MERS-CoV) patsientidel esines püsivaid psühholoogilisi tüsistusi ja ebaloomulik röntgenipilt, mis on omane fibrootilisele kopsuhaigusele. On eeldatud, et kopsufibroos on suure tõenäosusega üks peamistest Covid-19 tüsistustest,“ seisab NHS-i juhises.

Esialgu on tüsistuste võimaliku kestuse kohta siiski liiga vähe teavet. Arstide sõnul ei oska nad öelda, kui pikk on tegelikult „pikaajaline“ ja kui palju võib tõusta näiteks Alzeimerisse haigestumise risk, ent intensiivravi patsientide taastumise ajaks arvatakse umbes aasta.

NHS-i juhiste kohaselt võib püsiv või permanentne ajukahjustus ohustada seitsmest intensiivravi koroonapatsiendist ühte. 70% kõigist sellistest patsientidest kannatab deliiriumi all ja üks viiest kognitiivsete häirete all. Kerge ajufunktsioneerimise häire võib tekkida kuni veerandil kõigist ägeda respiratoorse distressi all kannatanutest.

Eriti mures on eksperdid aga pikaajalise või kroonilise kurnatuse tekkimise pärast. Londoni troopilise meditsiini kooli direktor professor Peter Pioti sõnul on paljudel raskusi haigusest üle saamisega ja nad kannatavad energiapuuduse käes.

„Paljudel inimestel on pärast akuutset faasi…, pärast seda kui viirus on saadud kontrolli alla, pikaajalised tüsistused,“ ütles Piot, kes ka ise viiruse läbi põdes. „Näiteks minu puhul muutusid kopsud jäigaks, tegemist oli keha vastusega põletikulisele reaktsioonile. Selle tagajärjel kannatasin ma mitu kuud hingamisraskuste all, aga paljudel inimestel on erinevaid probleeme, kroonilisi kopsuprobleeme, neeruprobleeme.“

Piot kinnitas, et inimese energiatase ei ole pärast haigust mitte ühelgi juhul sama, nagu see oli enne.