Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Daniel Pipes: 15-20 aasta jooksul võidavad rahvuslikud parteid kogu Euroopas ja siis ei ole Orban enam üksi

-
19.04.2019
Lähis-Ida Foorumi juht Daniel Pipes Budapestis esinemas.
© EPA/Scanpix

USA ajaloolane ja Lähis-Ida Foorumi juht Daniel Pipes ütles Budapestis esinedes, et üha enam Euroopa riike võtab kasutusele Ungari immigratsiooni-vastase ja tsivilisatsiooni väärtuste kaitsmise mudeli.

Ungari Heteki väljaande kohaselt rääkis Ameerika ajaloolane Daniel Pipes Budapestis toimunud loengul, et Euroopa tulevik ei ole föderaalses ühendriigis, vaid sõltumatutes rahvusriikides.

“Juba täna tehakse Euroopa Liidus otsuseid suveräänsetes riikides. Nii näiteks otsustas Ungari valitsus ehitada tara oma piirile ja suutis seda otsust kaitsta. Ka Slovakkia, Tšehhi ja Poola otsustasid pagulasi vastu mitte võtta ja tegutsevad vastavalt,” sõnas Pipes.

Iseseisev mõtlemine ja tegutsemine viivad tema sõnul võimu Brüsselist tagasi riikide pealinnadesse. “Ma arvan, et see on vajalik. Võim kuulub inimestele,” lausus Pipes.

Ajaloolase sõnul on Lääne-Euroopa ning Kesk- ja Ida-Euroopa mõtlemises suur erinevus suhtumises moslemi elanikkonda. Kesk- ja Ida-Euroopa riikides ei ole see erinevalt Lääne-Euroopast suur väljakutse.

“Ma ei taha seda öelda, kuid Nõukogude okupatsiooni all olnud riigid on külma sõja lõpust saati Lääne-Euroopast palju paremas olukorras. Tänapäeval on läänelikud väärtused tuntavad pigem endistest kommunistlikes riikides,” lisas ta

Muutused toimuvad ka Lääne-Euroopas ja Pipesi sõnul on siin headeks näideteks Austria ja Itaalia.

“Inimesed hakkavad ohtusid mõistma. Suurimaks ohuks on sisseränne ja islamiseerimine. Ungari on ainulaadne, sest suur enamus rahvast hääletas valimistel nende jõudude poolt, kes on neist probleemidest teadlikud. Teistes riikides on võimusuhted erinevad. Rootsis ei saa tugev populistlik ja väärtusi kaitsev partei valitsusse minna, sest teised ei nõustu temaga koostööd tegema. On võimalik muutuda riikidel, kus populistlikud parteid leiavad liitlasi, nagu Austrias ja Itaalias. See võib juhtuda ka mujal ja rahvuslikud parteid võivad võimu juurde saada paljudes riikides, kus neid kaasatakse valitsusse. See ei pruugi kohe juhtuda, kuid areng toimub selles suunas,” ennustab Pipes.

15-20 aasta jooksul võidavad populistlikud parteid tema sõnul kogu Euroopas ja seejärel Viktor Orbán ei ole enam üksi.