Danske panga rahapesu uurimine jätkub, lõpetati USA sanktsioonide rikkumisest tulenevad uurimised

Rubriik Maailm On
Danske Banki

Liikvele on läinud libauudis, nagu oleks lõpetatud Danske panga suhtes rahapesu uurimine. Tegelikult lõpetati vaid sanktsioonide rikkumisest tulenevad uurimised, mis on väga erinev rahapesust.

Bloomberg kirjutab, et Danske Bank A/S suure tõenäosusega ei rikkunud USA sanktsioone ajal, mil panga Eesti osakond tegeles miljardite dollarite liigutamisega kahtlastes fondides. See tähendab, et Danske panga trahvisummad võivad jääda väiksemaks, kui esialgu arvati.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

USA rahandusministeeriumi välisvarade kontrolli büroo (OFAC) teatas Taani suurimale pangale möödunud laupäeval, et uurimine sanktsioonide rikkumise osas on panga vastu lõpetatud. Samas ei ole panga teatel välistatud võimalus, et OFAC võib rakendada „sunnimeetmeid tulevikus, seda juhul, kui senitundmatu või lisateave peaks tekitama vajaduse uue uurimise järele.“

Danske pank on uurimise all väidetava rahapesu eest ja pank tunnistas kaks aastat tagasi, et nende teadmata on panga Eesti filiaalis tehtud mitteresidentide poolt ülekandeid 200 miljardi euro eest. Panga enda uurimine näitas, et enamik sellest oli kahtlase päritoluga raha.

Rahapesu skandaal on tõstnud Põhjamaa pangad kõrgendatud tähelepanu alla. Siiani madala korruptsiooni ja suure läbipaistvusega riikide mitmed pangad on uurimise all, kuna sealseid panku kasutati endise Nõukogude Liidu aladel väidetavalt kahtlase raha liigutamise kanalina.

Musta raha liikumine Danske kaudu tekitas ühtlasi kahtluse, et pank on rikkunud USA sanktsioone, mis oleks suurendanud kõrge trahvi võimalust.

„On positiivne, et USA rahandusministeerium ei leidnud rikkumisi selles asjus,“ ütles Sydbanki analüütik Mikkel Emil Jensesn. „ Nii väheneb mitmemiljardine trahvi oht ja ilmselt vähendab see ka teatud riske. Trahv peaks nüüd tulema väiksem, kuid käimas on veel teisi uurimisi, seega ei ole tegemist Danske jaoks lõpliku otsusega.“

Bloomberg Intelligence kohtuvaidluste analüütik Elliott Stein ütles, et tegemist on kindlasti positiivse uudisega Danskele, kuid et USA-s oli pangaga seotud riskid ja trahvi määramine peamiselt seotud rahapesu, mitte sanktsioonide rikkumisega. „Nagu pank oma avalduses ka mainis, jätkuvad USA justiitsministeeriumi ja USA turu– ja väärtpaberijärelevalve inspektsiooni uurimised, mis on meie arvates peamiselt seotud võimaliku rahapesuga ja mis võivad paljastada rikkumisi. Seega on trahvirisk endiselt olemas.“

Danske pank kinnitas, et kriminaal- ja regulatiivmenetlus panga vastu käib endiselt nii Taanis kui ka Prantsusmaal, samuti tegeleb uurimisega jätkuvalt USA justiitsministeerium ning ja USA turu– ja väärtpaberijärelevalve inspektsioon.

Allikas: Bloomberg

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused