Danske vene rahapesu toimus valitsuste teadmisel

Maailm,
©Scanpix
Danske logo

Endine Suurbritannia politseiohvitser, kes tegeles korruptsioonijuhtumite uurimisega, avalikustas hiljuti, et tal kästi lõpetada Venemaa rahapesuga seotud uurimine.

The Telegraph vahendab, et riikliku kuritegevuse agentuuri (NCA) rahvusvahelise korruptsiooni osakonna ülema Jon Bentoni sõnul käskis üks välisministeeriumiga seotud politseijuht tal uurimine lõpetada.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Möödunud aastal pensionile läinud Bentoni sõnul anti tema kätte 2016. aasta märtsis toimik, mis sisaldas materjali Kremliga seotud Vene maffia väidetava rahapesu kohta Londonis. Benton rääkis The Telegraphile, et umbes kümne nädalaga oli neil koos vettpidav süüdistusmaterjal, millest oleks piisanud rahapesu uurimise alustamiseks. „Olime üsna kindlad, et tegemist oli Venemaa rahaga.“ Seejärel aga keelas üks kõrgema positsiooniga ja välisministeeriumi sidemetega juht Bentonil uurimist jätkata.

Benton ei oska öelda, mis põhjusel uurimine keelati.  Toimik sisaldas andmeid väidetava kahtlase raha kohta, mis liikus Suurbritanniasse peamiselt Leedu pangakontode kaudu. Toimiku Bentoni kätte toimetanud Bill Browder nimetas Suurbritannia parlamendi ees ka kurjategijate jõugu ninamehe nime ning süüdistas toda 230 miljoni dollari varastamises Browderi asutatud Hermitage Capitali investeerimisfondist.

Browder on väitnud, et Venemaa maksuamet oli varguses kaasosaline ja et kasu said ka Venemaa kõrged politseiametnikud ja ministrid. Pärast seda kui väidetavat pettust uurinud Browderi advokaat Sergei Magnitski eeluurimisvangistuses tapeti, alustas Browder õigluse jalule seadmiseks kampaaniat. USA võttis vastu nn Magnitski akti, millega määrati sanktsioonid tervele hulgale Venemaa ametnikele, kuid Browderi sõnul on Suurbritannia valitsus näidanud üles tahtmatust uurimisega tegelemiseks, seda isegi pärast Sergei ja Julia Skripali mürgitamiskatset märtsis Salisbury’s.

Magnitski poolt juhitud petuskeemi uurimine on viinud mitmete kriminaaluurimisteni Euroopas ja möödunud nädalal ilmnes, et Taani suurimas pangas Danske Bankis on toimunud rahapesu 178 miljardi naela suuruse summa ulatuses. Tegemist on seni suurima rahapesuskandaaliga Euroopa panganduse ajaloos.

Browder viitas võimalikele sidemetele Danske Banki ja Venemaa kuritegelike rühmituste vahel juba mõni aasta tagasi.

Bentoni ülestunnistust kommenteeris Browder järgmiselt: „Nüüd paistab, nagu oleks see olnud Suurbritannia valitsuse tahtlik katse summutada rahapesu uurimine Suurbritannias. Mingil põhjusel ei soovinud Suurbritannia valitsus astuda samme Venemaa gängsterite vastu siin riigis.“

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused