Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Delingpole: Theresa May kui Ühendkuningriigi kõigi aegade halvim peaminister!

-
05.04.2019
Võitja ja kaotaja – Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Suurbritannia peaminister Theresa May.
© Scanpix

Brexiti pooldajad on teravalt kritiseerinud peaminister Theresa May’d ja tema tegutsemist võimu loovutamisel progressiivsele sotsialistlikule varikabinetile ning Brüsselile.

Võib enam kui kindel olla, et kui neomarksistid e leiboristid topivad oma punased näpud lepingu vahele, on Brexit lõplikult nässuminekule määratud ning UK igavesti euroliidu käsualune.

Pärast teisipäeval seitse tundi kestnud valitsuse istungit teatas Suurbritannia peaminister Theresa May, et plaanib küsida Brüsselilt veel ühte „lühikest“ pikendust Brexiti edasilükkamiseks, mis lõpeks tema sõnul kohe, kui tema lahkumislepe on parlamendi alamkojas heaks kiidetud. Kuna May lahkumislepe hääletati alamkojas juba kolmandat korda maha ja sellele on seni puudunud toetus, ei olnud niisugune asjade käik kuigi ootamatu. Küll aga oli ootamatu see, et May pakkus sisuliselt võimu ülevõtmist vasakäärmuslike vaadetega leiboristide juhile Jeremy Corbynile.

Peaminister ütles oma lühikeses teates, et kavatseb koos Corbyniga maha istuda ning leppida kokku plaanis selle üle, millised saavad edaspidi olema Suurbritannia suhted Euroopa Liiduga. See plaan sisaldaks ka EL-i poolt heaks kiidetud lahkumislepet. May lisas, et kui kahe partei liidrid ei suuda ühise lähenemise osas kokkleppele saada, siis panevad nad paika mitu erinevat tulevikuvisiooni, millega minnakse alamkoja ette. Mis omakorda tähendab, et Brexiti saatuse üle otsustamine antakse täielikult opositsiooni kätte.

Peaministriparteiga koalitsioonis olev Põhja-Iirimaa Demokraatlik Unionistlik Partei (DUP) süüdistas May’d, et too annab Brexiti tuleviku allhanke korras Jeremy Corbyni otsustada ja nimetas peaministri tegutsemist läbirääkimistel EL-iga kahetsusväärseks.

Endine Suurbritannia välisminister ja EL-ist lahkumise kampaania „Vote Leave“ üks aktiviste Boris Johnson kirjutas: „Praegu paistab, et Suurbritannia kaubanduspoliitika ja seadusandlik pädevus olulistes küsimustes antaksegi üle Brüsselile – ilma sõnaõiguseta Ühendkuningriigile.“ Ta lisas, et riigile sunnitakse peale nõustumist selliste lahkumistingimustega, mis ei ole kohe sugugi see, mida lubati inimestele, kui nad hääletasid lahkumise poolt.

„Peaminister ja valitsus on otsustanud, et ükskõik milline lepe on parem kui leppeta lahkumine; ja see on tõesti väga-väga halb lepe, selline, mis jätab meid endiselt EL-i juhtimise alla. Mina ei saa mitte mingitel tingimustel hääletada leppe poolt, mis sisaldab tolliliitu jäämist, sest ma leian, et see ei vasta referendumi tulemustele,“ ütles Johnson.

Hilisemas teleesinemises BBC-s hoiatas Johnson, et kui Corbyn peaks saama oma tahtmise, siis jääb Ühendkuningriik tolliliitu ja riik ei saa kontrollida ise oma kaubanduspoliitikat, sama kehtib seadusandluse kohta.

Konservatiiv Jacob Rees-Mogg aga ütles, et toetuse saamine tuntud marksistilt [Jeremy Corbyn] ei tõsta kohe kuidagi usaldust konservatiivide suhtes. „Valitsuse selline lähenemine on ebaõnnestunud ja sellel puudub ka demokraatlik legitiimsus. Inimesed ei ole hääletanud Corbyn-May koalitsioonivalitsuse poolt, nad hääletasid konservatiivse valitsuse poolt,“ rääkis Rees-Mogg.

Konservatiivne kolmunist James Delingpole aga nimetas May’d Ühendkuningriigi ajaloo kõige halvemaks peaministriks. „Tema karjäär jõudis punkti, kus vaid üks mõistlik ja tubli tegu oleks veel õigustanud tema ääretult ekslikku otsust tõusta maailma vägevaima riigi peaministritoolile: selleks oleks olnud Brexiti läbiviimine,“ kirjutab Delingpole. „Ja see oleks olnud lihtne. Tal oleks tulnud vaid tunnistada, et tema valitsus on jõudnud Brexiti osas seisu, kus olemasoleva lahkumisleppega edasi liikumine oleks võimatu; ja et seetõttu ei ole tal enam muud võimalust, kui nõustuda valijate selge ning demokraatlikul teel väljendatud sooviga viia läbi nn leppeta Brexit. Ja seejärel oleks ta teatanud oma tagasiastumisest.“

Jeremy Corbyn on öelnud, et tahab n-ö pehmet Brexitit, lisaks on EL-i pooldajatest leiboristid avaldanud soovi viia läbi uus referendum praeguse lahkumisleppe üle.

Allikas: Breitbart