Diktatuuri ei tulnudki: Ungari valitsus esitas erivolituste tühistamise eelnõu

Maailm,
- Updated
©EPA/Scanpix
Ungari justiitsminister Judit Varga.

Liberaalidel tuleb pettuda: Ungari valitsus ei kehtestanudki diktatuuri, nagu nemad hoiatasid, vaid leevendab juba mõnda aega piiranguid.

Ungari valitsus teatas teisipäeval, et esitab parlamendile seaduseelnõu koroonaviiruse tõttu võetud erakorraliste volituste tühistamiseks.

“Eelnõu, milles kutsutakse valitsust lõpetama hädaolukorda, esitatakse täna parlamendile,” ütles Facebookis justiitsminister Judit Varga.

“Uue seadusega lõppeb hädaolukord Ungaris arvatavalt 20. juunil,” ütles justiitsminister.

Koroonaviiruse vastane eelnõu kiideti parlamendis heaks 30. märtsil ning see võimaldas peaministril Viktor Orbánil ja valitsusel juhtida riiki parlamendist mööda minnes kuni pandeemia hädaolukorra lõpuni.

Orbáni sõnul olid erivolitused vajalikud otsuste tõhusaks langetamiseks ja muude sammude astumiseks hädaolukorra ajal. Kriitikud Ungaris ja välisriikides nägid nendes aga autoritaarse süsteemi kehtestamist.

Aprillis kiideti Euroopa Parlamendis heaks avaldus, milles öeldi, et Ungari meetmed lähevad vastuollu “Euroopa väärtustega”.

Ungari valitsus lükkas kriitika tagasi ja rõhutas, et seadus oli proportsionaalne vastus epideemiaolukorrale ning et parlamendil oli võimalik see igal hetkel tühistada ning põhiseaduskohus võis sellele oma hinnangu anda.

Ungari on teisipäevase seisuga teatanud 3771 koroonaviiruse nakkusjuhtumist ja 499 surmast. Nakkus- ja surmajuhtumite arv on mais kahanenud.

Orbáni sõnul on kriitikutel võimalik “Ungari ees vabandada seaduse üle esitatud alusetute süüdistuste eest”. Ka justiitsminister Varga ütles, et Ungarit on tabanud laimukampaania.

Nii saab veel üks Ungari vaenlaste algatatud nõiajaht haleda lõpu. Ometigi ei tasu rünnakute lõppu Brüsseli suunalt eriti loota, sest konservatiivse valitsusega Ungari on liberaalidel endiselt pinnuks silmas.

Mäletatavasti mõistis ka terve rida Eesti poliitikuid Ungari “diktatuuri kehtestamise” eest hukka, aga vabandamist neilt vist oodata pole. (AFP-BNS-UU)

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused