Disney peab poliitkorrektsussõda mineviku, oleviku ja tuleviku filmikunstiga

Maailm,
©AP/Scanpix
Disney on oma loomingut poliitkorrektseks muutmas. Pilt on illustratiivne.

Ameerika Ühendriikide meediakonglomeraat Disney lisas oma järjekordsete filmiklassikute juurde rassismihoiatuse. Muuhulgas on teiste seas ka sellised tuntud multifilmid nagu „Dumbo“, „Džungliraamat“, „Peeter Paan“ ning „Leedi ja Lontu“.

Hiljuti käivitunud Disney Plus voogedastusteenus näitab Disney vanemaid ja uuemaid filme ning on lisanud peamiselt möödunud sajand neljakümnendatest ja viiekümnendatest pärit filmidele hoiatuse solvava kõnepruugi sisaldamise kohta. Üheks eriti kurikuulsaks stseeniks on kujunenud kahe siiami kassi dialoog 1955. aastal esilinastunud „Leedi ja Lontu“ multifilmist, kus kassid kehastavad Ida-Aasia stereotüüpseid tegelasi.

1953. aastal valminud „Peeter Paanis“ on aga näiteks väidetavalt sobimatu stseen, kus põlisameeriklastest tegelased laulavad laulu „What Makes the Red Man Red?“ (ingl k: mis teeb punase mehe punaseks). 1941. aasta filmis „Dumbo“ on aga varesest tegelane, kelle nimi on Jim Crow (ingl k: vares), mis viitab Ameerika lõunaosariikide rassistlikele ja segregeerivatele Jim Crow seadustele.

Disney voogedastusteenuse hoiatus kõlab: „Film esitatakse selle originaalkujul. Film võib sisaldada aegunud kultuurilisi kaadreid.“

Disney on eemaldanud oma varasematest filmidest ka mitmeid n-ö solvavaid tegelasi. Näiteks lõigati 1969. aastal filmist „Fantaasia“ (esilinastus 1940) välja Sunfloweri nimeline afroameeriklasest kentauri tegelane. Samuti ei ole uuesti antud välja filmi „Song of the South“ (ingl k: lõuna laul), kuna Ameerika kodusõjast rääkivat filmi on palju kritiseeritud sildistava suhtumise pärast mustanahalistesse.

Samas on mitmed teised filmistuudiod läinud veelgi kaugemale. Warner Bros on lisanud oma vanadele multifilmidele – ka näiteks Tomi ja Jerry multikatele – mahukaid märkusi, milles hoiatatakse, et „film võib sisaldada varasemalt Ameerika ühiskonnas tavapäraseks olnud etnilisi ja rassilisi eelarvamusi. Sellised kirjeldused olid valed sel ajal ja on valed ka praegu“.

Allikas: The Telegraph

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused