Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Donald Tusk: Brexit tähendab Euroopa Liidu lõppu ja Lääne tsivilisatsiooni hävingut

13.06.2016
Slovakia’s PM Fico and EU Council President Tusk brief the media in Brussels

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donalt Tusk tuli hiljuti lagedale hämmastava avaldusega, väites, et juhul kui Suurbritannia hääletab 23. juunil Euroopa Liidust lahkumise poolt, tähendab see Lääne tsivilisatsiooni lõppu. Ühtlasi hoiatas Tusk, et ei saa sel juhul garanteerida heade suhete jätkumist Brüsseli ja Londoni vahel.

Kõigest kümme päeva enne ajaloolist referendumit Suurbritannias, ütles Tusk Saksa ajakirjale Bild antud intervjuus, et pärast Brexiti poolt hääletamist ei taba Ühendkuningriiki mitte ainult majanduslikud probleemid, vaid eelkõige ikkagi geopoliitilised raskused.

“Kas teate, miks Brexiti tagajärjed on nii ohtlikud? Kuna pikemas perspektiivis on need täiesti ettearvamatud. Ajaloolasena pelgan, et siit ei saa alguse mitte ainult Euroopa Liidu lagunemine, vaid ka kogu Lääne poliitilise tsivilisatsiooni häving,“ ütles Tusk intervjuus.

Tusk siiski kinnitas kaljukindalt, et EL elab Suurbritannia kaotuse üle, ehkki selle hind saab olema väga kõrge.

Suurbritannia peaminister David Cameron on korduvalt hoiatanud võimalike majanduslike tagajärgede eest Brexiti korral ja hirmutanud ELi jäämise vastu hääletajaid kolmanda maailmasõja puhkemise ohuga. Tusk kiitis oma intervjuus Cameroni sõnumile takka ja hirmutas, et kõigi kahepoolsete lepingute ja sidemete katkestamine Euroopa Liiduga, on Suurbritannia jaoks küll kurb, kuid lihtne. See käib kiiresti. „Palju raskem on korraldada seejärel läbirääkimisi uute suhete loomiseks. Iga Euroopa Liidu liikmesriik, lisaks veel Euroopa Parlament, peab uute tingimustega nõustuma. Selleks kulub vähemalt viis aastat ja tulemused ei pruugi olla edukad,“ rääkis Tusk.

Tusk isegi kritiseeris Cameroni selle pärast, et too üldse pakkus oma rahvale välja uue Euroopa Liidu referendumi võimaluse.

Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) aseesimees Paul Nuttall kommenteeris Tuski väljaütlusi, nimetades neid puhtaks jamaks. Ta ütles ajalehele Express, et Brexit võib hoopis tugevdada Lääne poliitilist tsivilisatsiooni, kuna Brexit kahtlemata võibki viia Euroopa Liidu lagunemiseni. „Ja kas poleks see siis suurepärane? Oleks ju!“ sõnas Nuttall. Tema sõnul on EL poliitiline konstruktsioon, mis on eksisteerinud kõigest 40 aastat, kuid ei vasta enam ammu mitte kellegi ootustele, kui eurobürokraadid ehk välja arvata.
„Euroopa Liit on majanduslik veskikivi meie kaelas,“ väitis Nuttall.

Allikas: Express (tõlkinud Triin van Doorslaer)

FOTO: Reuters/Scanpix Donald Tusk (paremal)