Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eelmise aasta edukaim äriprojekt oli võitlus rassismiga 

-
07.01.2021
Rasedat naist tappa ähvardanud kurjategijast märtriks, rassismivastasest liikumisest äriprojektiks.

2020. aasta kõige tulusam äri oli võitlus rassismiga. Neile, kes naiivselt rassismile tasuta vastu astusid, annab tulevikuks eeskuju Ameerika “Black Lives Matter”  liikumine, mis kogus viimase kuue kuu jooksul üle 10 miljardi dollari.

USA organisatsioon Black Lives Matter teatas, et on kevadest saadik kogunud umbes 10,6 miljardit dollarit annetusi. Summa vastab umbes 8,6 miljardile eurole, vahendab The Economist.

2013. aastal asutatud BLM ütleb, et organisatsiooni eesmärk on võidelda mustanahaliste õiguste eest ja eriti politseivägivalla vastu. Kevadel mobiliseeris BLM oma poolehoidjad suurde võitlusesse pärast seda, kui politseinik tappis vahistamisel kurjategija kuulsusega George Floydi.

Politsei statistika ei toeta eriti Black Lives Matter liikumise väiteid mustade vastase vägivalla kohta, kuid hea turunduse korral pole faktidel tähtsust ja emotsioonid on määravad.

Kuulsused, suurettevõtted ja tipp-poliitikud tormasid kogu maailmas liikumist toetama – ka Soomes. Suurfirmadest rahastavad BLM-i otseselt näiteks tehnoloogiaettevõtted Amazon ja Microsoft. Neid annetusi kasutatakse peamiselt vägivaldsete märatsejate juriidiliseks abistamiseks pärast vahistamist, sealhulgas kautsjonite maksmiseks.

Liikumist rahastavad ja toetavad ka mitmed Soome kuulsused ning poliitikud. Näiteks Soomes on politseiasjade eest vastutav siseminister Maria Ohisalo öelnud, et toetab liikumist, sama on öelnud peaminister Sanna Marin.

BLM-i liikumise detsentraliseeritud olemuse tõttu on raske kujundada organisatsioonist selget üldpilti. Näiteks pole „BLM” registreeritud kaubamärk, mille kasutamist võiks piirata.

Kui algasid BLMi rahutused Minnesotas, kutsus asepresidendikandidaat Kamala Harris oma järgijaid vägivallatsejate kautsjoneid kinni maksma. Lõpuks oli annetusi nii palju, et neil õnnestus vabastada näiteks üks arvatav tapja ning üks vägistamises kahtlustatav inimröövija.

Kumbki juhtum ei hõlmanud isegi Floydi surmaga alguse saanud „rahumeelseid proteste”, mille ainuüksi Minnesotas varaline kahju on juba kasvanud üle 200 miljoni dollari. Kokku hukkus Floydist tingitud rahutustes üle Ameerika Ühendriikide vähemalt 19 inimest.

Ameerika Ühendriikides politseivägivalda uurinud teadlased on asjatult üritanud öelda, et politseivägivalla nähtust ei saa seletada konkreetselt rassismiga.

Statistika lihtsalt ei toeta BLM-i väiteid. Näiteks leidsid uurijad, kes uurisid arreteeritute surmajuhtumeid, et politseiniku ja ohvri nahavärv ei omanud statistilist seost. Nii mustad kui valged politseinikud kasutasid ühtmoodi jõudu kriitilistes olukordades, sealhulgas ka teise nahavärviga inimeste ja etniliste vähemuste vastu.

Ameerika Ühendriikides on politsei poolt kõige sagedamini tapetud elanikkonnarühm ikkagi valged. Seevastu kõige tavalisem elanikkonnarühm vanglates on mustanahaline mees.

99,8% juhtudest, kus relvastatud mustanahaline mees Ameerika Ühendriikides sureb, pole pistmist politseiga.

Struktuuriline rassism mõrvades ei ole üldjuhul eriti selge, tavaliselt on vägivalla puhul vägivallatseja ja ohver sama nahavärvi. Juhtudel, kus see nii ei ole, on mustanahalised mõnevõrra üleesindatud – ehkki mõrvade toimepanijate, mitte ohvritena. Sama statistilist üleesindatust võib näha ka FBI vihakuritegevuse statistikas.

Faktidest hoolimata on aga vaieldamatu, et BLM-liikumise aktivistid istuvad nüüd rahamäe otsas. Lõputu meediakanalite trummimäng mustanahalisi mõrvavatest politseinikest tegi oma töö. Ja kui emotsioon ja statistika võitlevad, kipuvad emotsioonid võitma.

Aga mida see äri täpsemalt 10 miljardi dollariga tegema hakkab? Kuhu kogu raha läheb? Sarnane summa peaks paar aastat ülal näiteks Soome kaitseväge. Või laseks SpaceXi raketi 18 korda kosmosesse.

Tegelikult pole BLMi tohutute rahavoogude lõplikust realiseerimisest palju teada. Üks on siiski selge: selle aktivistidel on hea majandusaasta.

Allikas: Suomen Uutiset