Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti ja Ungari seisukohad migratsiooni suhtes on kattuvad – koos seistakse vastu ka rändepakti survele

19.11.2019
Ungari õhuväe missioonimeeskond.
© Ungari Suursaatkond

Ungari ja Eesti teevad rahvusvahelisel tasemel koostööd selle nimel, et migratsiooni peatada, mitte edendada, ütles välisminister Péter Szijjártó esmaspäeval Budapestis pärast kohtumist oma Eesti kolleegi Urmas Reinsaluga.

Ühisel pressikonverentsil rääkides ütles Szijjártó, et NATO ja Euroopa Liidu kaasliikmena on Eesti Ungarile oluline liitlane, kellel on sarnane seisukoht paljudes maailma ja Euroopa tulevikku puudutavates valuküsimustes.

“Nii Ungari kui ka Eesti peavad ÜRO globaalset rändepakti ohtlikuks dokumendiks ja keelduvad pidamast seda oma riikidele kohustuslikuks, kuna ränne on riikidele suveräänsuse küsimus,” ütles Szijjártó.

Ta lisas, et Ungari ja Eesti teevad koostööd, et peatada paketi salajane osade kaupa rakendamine pärast selle terviklikku vastuvõtmist. Ungari ja Eesti loovad koostöös teiste riikidega varajase hoiatamise süsteemi, et vastastikku teineteist teavitada, kui ränderaamistikule viidatakse teistes dokumentides või seda tahetakse inkorporeerida rahvusvahelisse õigusesse.

Ungari välisministri sõnul on riigid jaotatud rände lähte-, transiit- ja sihtriikideks, kuid on olemas ka neljas rühm – riigid, mis ei soovi mitte mingil kujul rändeprotsessides osaleda. Ungari soovib lasta oma kodanikel otsustada, keda nad riiki lubavad ja keda mitte.

Szijjarto teatas ka, et Ungari ja Eesti leppisid kokku lahendada demograafilisi probleeme sündivuse toetamise, mitte aga migratsiooniga.

Riikide julgeolekupoliitiline koostöö saab välisministri hinnangul uue tõuke, kui Eesti saab 2020. aastal ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks. Szijjarto lisas, et Ungari on tänavu neli kuud osalenud Balti õhuruumi kaitsmisel.

Urmas Reinsalu ütles, et Ungari-Eesti suhetes ei ole ühtegi vaieldavat küsimust, kuna kahel riigil on rahvusvahelistes küsimustes ühesugused seisukohad. Reinsalu sõnul pole Euroopas tõhusale piirikontrollile mingit alternatiivi, ning ta tänas Ungarit ka õhuturbe eest.

Allikas: Hungary Today