Eesti siseminister Andres Anvelt pelgab piirikontrolli, kainelt mõtlev maailm tugevdab seda

Piirikontroll Luhamaal.Piirikontroll Luhamaal.

Eesti siseminister Andres Anvelt keeldus hiljuti kindlasõnaliselt mistahes EKRE poolt välja pakutud piirikontrollist EL-i sisepiiridel, pidades seda riigi lukku panemiseks, mis takistab vaba liikumist — kängurumaal mõeldakse küll kainemalt.

Austraalia valitsus teatas teisipäeval, et tugevdab julgeolekut riigi lennujaamades ja suurendab sealsete politseinike arvu, sest mullu üritati Sydney lennujaamas smugeldada lennuki pardale lõhkeseadeldist.

Riik kulutab julgeolekuvarustuse uuendamisele ja julgeolekujõudude arvu suurendamisele 294 miljonit Austraalia dollarit (185 miljonit eurot). Seda tehakse kõikides Austraalia suurtes lennujaamades ja 13 piirkondlikus lennujaamas, vahendab BNS.

Raha eest ostetakse kehaskannereid ja röntgenvarustust ning hakatakse rangemalt kontrollima Austraaliasse tulevat kaupa ja rahvusvahelist posti. Lisaks saadetakse lennujaamadesse 140 politseinikku, kes on saanud väljaõppe isevalmistatud lõhkekehade tuvastamises.

Eelmise aasta juulis üritati anda firma Etihad Airways lennu pakihoidu kotti, milles oli sõjalist klassi lõhkeaine. Lennuk oli teel Lähis-Itta ja võimude sõnul oli rünnakukava taga äärmusrühmitus Islamiriik (IS). Lennufirma ei võtnud kotti vastu, sest see kaalus liiga palju. Plaan avastati mõni nädal hiljem ja kaks Sydneyst pärit meest said süüdistuse terroriakti kavandamises.

Politsei saab ka loa kontrollida lennujaamades reisijate dokumente ning viia ära inimesi, keda kahtlustatakse “teatud kuritegelikes tegevustes”, ütles siseminister Peter Dutton. Praegu saab politsei kontrollida isikut tõendavaid dokumente vaid piiratud juhtudel.

Eesti puhul oli jutt dokumentide kontrollist, mida Anvelt vihaselt vastustas, kuigi pidi samas tunnistama, et politsei teab illegaalide arvu järsust suurenemisest vaid kaudselt. Ehk siis ei tea ta midagi ei Ukrainast ega EL-ist saabuvatest võõrastest. Kui aga võtta arvesse, et Rootsis tegutsenud usbeki päritolu terrorist ja Prantsusmaal pussitanud tšetšeen said vabalt Euroopa piires liikuda, ning välistatud pole ka mõne pühasõdalase saabumine Tallinna sadama või lennujaama kaudu, siis on siseministri suhtumine küll lausa kuritegelik.

Kommentaarid