Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EL-i taasterahastust ilma jäetud Ungari annab Ukrainale abipaketi-väliselt 187 miljonit eurot 

24.11.2022
Ungari ajab ka Euroopa Liidus olles suveräänset poliitikat.
© Scanpix

Euroopa Komisjon on ideoloogilistel põhjustusel kinni hoidnud Ungari kuuluvat taasterahastu osa, millest lähtuvalt on Ungari omakorda hoidnud eemale EL-i projektidest. Ungari saadab Ukrainale eraldiseisvalt 187 miljonit eurot finantsabi, teatas valitsus neljapäeval.

Peaminister Viktor Orbán on seisnud vastu ühise laenu finantseerimisele, millega EL toetab Ukrainat 2023. aastal 18 miljardi euroga. Vastuseis tõstatas uusi süüdistusi, mille kohaselt õõnestab Orbán oma tegevusega 27-liikmelise ühenduse ühtsust.

Tegelikult õõnestab seda ühtsust hoopis Brüssel, sest taasterahastu, millest Ungari ilma jäeti, on samuti ühislaen – kui Ungari sellest osa ei saa, miks peaks ta siis osalema teises ühislaenus, mis läheb hoopis kolmandale riigile?

Nüüd rõhutas Orbán, et Ungari tahab anda oma õiglase osa Ukraina abist, aga kahepoolselt, mitte osana EL-i laenust.

“Me anname Ukrainale 187 miljonit eurot, mis on Ungari osa kavandatavast 18 miljardi eurosest EL-i ühislaenust, kahepoolse meetmena riigieelarvest, mitte läbi järjekordse EL-i ühislaenu,” kirjutas peaministri poliitikadirektor Balázs Orbán Twitteris.

Peaministri allkirja saanud ja valitsuse ametlikus väljaandes avaldatud määruse järgi tuleb rahandusministeeriumil see raha eraldada, kuna Budapest on võtnud endale kohustuseks anda sõja tõttu Ukrainale finantstoetust.

Välisminister Péter Szijjártó peab alustama Ukrainaga kõnelusi, et leppida kokku õiguslikus raamistikus, mida finantsabi nõuab.

Brüssel on nimetanud Ungari vastuseisu laenuplaanile, mis nõuab liikmesriikide üksmeelset toetust, šantaažiks. Seega süüdistab santažeerija ise teisi santaažis.

Euroopa Komisjon on kinni hoidnud ka Poola osa taasterahastust ja ka see riik on lubanud vastukaaluks loobuda teistes ühislaenudes osalemisest.

Meedia serveerib paljusid Ungari samme Vene-lembusena, samas kui Brüssel on ise jätnud Ungari ilma toetustest, mida tal on liikmesriigina õigus saada – ja Budapest vastab samaga Euroopa Komisjoni algatuste suhtes. (AFP-BNS-UU)