Emeriitprofessor Joachim Starbatty loobus Alexander Rüstow auhinnast, kuna see anti ka Angela Merkelile

Rubriik Maailm On
©Wikimedia Commons / public domain
Emeriitprofessor Joachim Starbatty.

Angela Merkeli poliitika on ajanud tülli ka Saksamaa majandusteadlased, kellest üks, Joachim Starbatty, ei taha isegi mitte tunnustusi kantsleriga jagada.

Emeriitprofessor, majandusteadlane ja Euroopa Parlamendi liige Joachim Starbatty loobus talle 2003. aastal antud Alexander Rüstow auhinnast, põhjendades seda sellega, et tänavu sai sama au osaliseks kantsler Angela Merkel, kellega tema isiklikult ei soovi koos seda tunnustust jagada.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Auhind on nimetatud sotsiaalse turumajanduse mõttejuhi, majandusteadlase Alexander Rüstow järgi ja selle annab iga-aastaselt välja ühendus Aktionsgemeinschaft Soziale Marktwirtschaft (ASM), mida Starbatty juhatas kuni 2013. aastani. Oma järglasele, Siegeni ülikooli majandusteadlasele Nils Goldschmidtile saadetud kirjas seletab ta lahti oma motiivid. “Ma ei tea ühtegi kantsleri otsust, mis oleks vastanud auhinna kriteeriumidele,” kirjutab Starbatty.

Joachim Starbatty sõnul ei ole Merkel oma energia-, Euroopa- ja pagulaspoliitikas järginud ühtegi sotsiaalse turumajanduse põhimõtet. Vastupidi, kantsler on professori arvates “lahti öelnud demokraatia alusest”, tehes olulisi otsuseid “ilma suveräänse riigi, selle kodanike ja parlamendi kui omariikluse esindajaga konsulteerimata”.

“Starbatty ise on juba ammu Aktionsgemeinschaft Soziale Marktwirtschaft’i eesmärkidest ja väärtustest eemal,” ütleb Nils Goldschmidt, kelle arvates tuleneb Starbatty arvamus “konservatiivsest maailmavaatest” ning tema seotusest immigratsioonivastase erakonnaga Alternative für Deutschland (AfD). Auhinna andmist Merkelile õigustab Goldschmidt “suure majandusliku stabiilsuse ja sotsiaalse turvalisusega Saksamaal”.

“Ortoliberaalina olen ja jään ühendatuks Ludwig Erhardi, FA Hayeki ja Alfred Müller-Armacki kontseptuaalsete ideedega,” tõrjub Starbatty, kes lisab, et mitte tema, vaid Goldschmidt on ASM-i juhtides kõrvale kaldunud sotsiaalturumajanduse põhimõtetest, mida esindas Ludwig Erhard.

Ludwig Erhard (4. veebruar 1897 – 5. mai 1977) oli Lääne-Saksamaa poliitik ja Saksamaa liidukantsler aastatel 1963–1966.

Alexander Rüstow (sündinud 8. aprillil 1885 Wiesbadenis , † 30. juunil 1963 Heidelbergis ) oli saksa sotsioloog ja majandusteadlane. Rüstow lõi 1938. aastal mõiste ” neoliberalism” uue liberaalse korra nimetusena, mis peaks olema laissez-faire ehk üliliberalismist erinev. Lisaks nimetatakse teda sotsiaalturumajanduse üheks asutajaks.

Allikad: FAZ , Junge Freiheit, kansalainen.fi, Vikipeedia

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused